Rasedus ja rahustid/antidepressandid 02.09.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 27+2 rase ning närvide ja olukorraga ei ole just kõige paremad seisud. Pereprobleemid, kolimine, remont, majanduslikud raskused, suhtes on suur kriis jne... Kõik selline traumeeriv. Olen väga emotsionaalne, väga palju asju pidanud läbi elama. Vahepeal on lihtsalt tunne, et enam ei suuda... Kõik on minu õlul.. Eriti viimaste kuude jooksul olen pidanud väga palju halba läbi elama... Igal õhtul enne magama jäämist lihtsalt nutan ennast magama, iga pisiasi ajab mind endast nii välja, et ma lihtsalt ei suuda ennast kontrollida, märatsen ja närvitsen. Ma ei oska enam mitte midagi peale hakata. Pole mitte kedagi, kellega rääkida ka. Kirjutades on kuidagimoodi natukene paremaks läinud, pean päevikut ning panen kõik enda tunded sinna kirja. Aga see pole ka nagu piisav minu jaoks. Olen mõelnud ka psühhiaatri vastuvõtule minna, aga ma ei tea miks, kuid ei julge. Tahaks teada, kas mingeid ravimeid või midagi sellist on, mis natukenegi kõike paremaks teeks? Mida tohib just rase kasutada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

a) Naistearsti nõuanded-soovitused on esikohal.
b) Koduste-sugulastega veidi töökoormust, vastutusekoormat jagada. Kus on Kurepapa, tema kohus on ju nüüd ühispesasse vajalikku hingerahu ja ka materiaalseid "kakukesi" regulaarselt tuua. Kui ta oli Tite-tegija, siis seda enam peab ta nüüd Peretegude-Tegija olema.
c) Jalutuskäigud, piisav uni, ebaoluline ja vähemtähtis lükata ära tänasest päevast. Apteegist rahustavat teed, muret jagada kellegi lähedasega.
d) Ühiskond ei hinda piisavalt nn kahe vankri (töö-vanker ja lapse-vanker) vedamise õpetamist-mõjutamist haridussüsteemi, sotsiaal- ja tervishoiusüsteemi, kaitsejõudude kaudu ning seetõttu on individuaalne olelusvõitlus oluline. Seega - julgust ja tarmukust võitluses, tulevase Lapse (ja seega ka enda) õnne eest võitlemisel.
Võitlemine ei ole ebaviisakus, see on olelusvõitulus, see on tänapäeva ühiskonna oluline osa.
Olla (seega, võidelda enda ja keskkonna muutmisel) või mitte olla (jääda ootama Valitud Lubajate Valimiseelseid Lubadusi). Selles ongi küsimus.
Tähtsad ei ole lubadused, tähtsad on reaalsed muudatused ühiskonna elanike ja olude parandamisel.
Tegutsege ja kõik saab korda!
Jüri O.-M. Ennet