Äge stressreaktsioon 23.08.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Viis päeva tagasi nägin ma bussis, kuidas üks naine minestas, natukese aja pärast oli mul korraks raske hingata, süda hakkas puperdama ja tuli külm higi. Läksin kohe järgmises peatuses maha ning läks üle. Bussis seisin, õhku polnud ja buss oli inimesi täis. Natuke kõnnitud, tuli jälle see hoog peale, raske hingata, süda puperdab, külm higi ja väike iiveldustunne. Olin pikali kuskil 10 minutit ja läks üle. Kuskil nelja tunni pärast tuli mul kodus jälle see hoog, kõik samad sümptomid. Järgmised kaks päeva ma ainult pikutasin ja nutsin, ei julgenud kuhugi minna jne. Nüüdseks on juba parem, käin igalpool ja ei mõtle enam nii palju sellele, aga koguaeg on nagu raske hingata, just siis kui ma millegagi ei tegele ja kui ma jälle nendele hoogudele mõtlen. Kui ma millegi huvitavaga tegelen läheb nagu meelest ära ja hingamine ok. Kutsusime ka kiirabi teisel päeval, ütlesid et äge stressreaktsioon ja et pean mõtted mujale saama jne. Perearsti juurde pani ka ema aja teisipäevaks. Mul on koguaeg hirm et see hoog tuleb jälle. Bussi ma vist enam pikka aega ei lähe, enne autosõitu on ka suur ärevus sees, natuke raske hingata ja kõhus imelik tunne, kohe aru saada et ärevus. Siis autos koguaeg mõtlen sellele hoole ja vahest tulebki tunne, et see hoog tuleb jälle, hing jääb korraks kinni või ma ei oska seletada, aga hingan siis sügavalt ja mõtlen mingile muule asjale ja läheb üle. Arsti juurde minekuni on veel aega ja ma tahaksin teada, et kas see on normaalne kui peale neid hooge mul on selline hirm ja enamus ajast raskem hingata? Koguaeg pean nagu hingamisele keskenduma. Ja mida ma tegema peaks et see hirm ära läheks? Kool hakkab ka varsti ja ma väga kardan, kui näiteks tunni ajal see hoog peale tuleb. Kas ma peaks mingeid hingamisharjutusi tegema vms? Ja kas on võimalus et mul neid hooge ei tule enam või hakkavadki need korduma? Joon kogu aeg ka rahustavat teed ja söön magneesiumi tablette. Kas see kõik võib ka lihtsalt ajaga üle minna?

Suur aitäh abi eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Oled hea südamega, oskad teiste inimeste muredele kaasa elada, seega - hea empaatiavõimega. Kui teed mõõdukalt sporti ja eriti harjutusi, kus pea üleval, pea all, siis need minestamishood ei saa tekkida. Noortel ka madalapoolne vererõhk. Olen nooruses seda ka ise üle elanud ja tean seda tunnet. Mind aitas sportlik tegevus ja need pea ülal-alla-ülal harjutused. vt. minu Palve-Meditatsiooni esimene samm. Teen seda P-M harjutust ka praegu iga päev, aga praegu on see mõeldu mõtlemise parandamiseks ja pingete maandamiseks, vaimse võimekuse suurendamiseks.
Hingamisharjutusi ära tee - organism reguleerib ise hingamist!
Kõik saab täieliselt korda. Veidi paha võib vahetevahel olla, aga ära sa ei minesta.
Head harjutamist!
Jüri O.-M. Ennet