Külmatundega kulgevad hood - mis mind vaevab? 05.06.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul tuleb öösel une pealt peale mingi imelik hoog.
Mul hakkab väga külm, kuid jald ja käed on katsudes normaalselt soojad.
See külm paneb kogu keha võbisema ja värisema.
Algab see hoog tasapisi, minnes järjest hullemaks.
Lõpuks on tunne, et enam ei saa ka hingata, hingamine on selline üsna korrapäratu, nagu ikka siis kui ón talvel vahest tõeliselt jubedalt külm.
Ja siis järsku läheb see hoog üle. Keha lõpetab võbisemise ja poleks nagu mitte midagi olnudki. Hoog kestab kusagil 20-30 minutit.
Mingi mõned korrad kuus.
Mis värk see küll on. Peale tänast ööd täitsa hirm naha vahel, et äkki hakkab süda üles ütlema, või vereringe seisma jääma... ei tea enam, mida arvata. Arstile rääkimine ei aita, öeldaksegi, et närvid.
No ma ei tea. Pole justkui midagi närvilist. Magan rahulikult, kuni järgmise hooni. Küsimus on, kas selliste hoogude lihtsalt ärakannatamine on ohtlik?
Siiani olen endast ikka jagu saanud.
Näiteks olen kuulnud, et migreeni peavalu ei tohi kannatada, vaid tuleb rohtu võtta. Kas minu murega on sama lugu, et PEAB? Ma saan muidugi aru, et rohud teevad olemise kergemaks ja paremaks, aga kas on ohutu ravimit MITTE võtta? Mõtlen muidugi rahustit.
Need hood kestavad mingi 5 aastat. Kaasnevad haigused on M.hypert. I.
Vahel kimbutavad ka südamerütmihäired, kuid üldiselt muid haiguseid ei ole.
Samuti külastan üsna regulaarselt arste, nii et ei oska antud murele põhjust leida.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ise teeksin:
a) nende hoogude alates võtaksin Valocordin-Diazepam tilku,
b) regulaarselt teeks minu Palve-Meditatsiooni harjutust, esimene samm,
c) vahelduv dušš (soe-jahe, peaaegu kuum-peaagu külm jne. - treenib meie termoregulatsiooni.
Täpsustaksin nende rütmihäirete olemust.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet