Skisofreenia? 03.04.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere lgp Jüri!

Olen 24aastane naine. Kirjutan Teile, sest probleemiks on mu 42aastane äärmiselt kummaliselt ja pealetükkivalt käituv isa.

Elan ise Tallinnas. Isa juba aastaid Soomes. Ma ei ole temaga kohtunud viis aastat, kuid sellegipoolest suudab ta mulle telefoni ja interneti vahendusel igapäevaselt tekitada nö vaimset terrorit, mis on ääretult väsitav.

Tavaliselt helistab ta mulle päeva jooksul 15 korda, kuigi harilikult ma ei vasta tema kõnedele. Mõni üksik kord, kui olen suurest tüdimusest lõpuks vastanud, siis järgneb tema poolt enamasti ebarealistlik jutt (see ongi põhjus, miks ma ei soovi temaga suhelda). Tema hääl on vahel vihane, vahel ülevoolavalt heatujuline. Teemad, mida ta aastate jooksul mulle rääkinud, on mitmeti varieeruvad. Nt üksikasjalik kirjeldus laeva kaaperdamisest (ta on meremees...töötab periooditi, nii palju kui alkohol vahele ei tule), erinevad seigad, et teda on röövitud ning kõik on tema peale väga kadedad, Teine maailmasõda, lisaks laseb mulle telefoni mõnda (sh sõjaaaegset) meloodiat, mida tungivalt nõuab, et kuulaksin.

Nüüd oli nädal aega temast vaikus (aeg-ajalt ta nö kaob teatud ajaks ära). Siis helistas ja rääkis entusiastlikult, et elas nädal Portugalis noore kaunitari juures, kes töötab kulinaaria restoranis ning kasvatab üksi väikest last. Ta kirjeldas, mil moel ta Portugali reisis...vahepeal sõbrunes rongis mingi seltskonnaga, nautis head veini jne. Saatis mu e-maili peale sellest neiust ja lapsest mitu pilti ning kirjutas ülevoolavalt muheda reisikirjelduse. Hiljem selgus aga, et ta oli need pildid kopeerinud kusagilt veebi avarustest ning minu ootamatute kontrollküsimustele reisi kohta ta samuti vastata ei osanud...järjekordne väljamõeldis.

Tema allakäik algas sellest, et kui olin 9aastane, jättis mu ema ta maha ning siis lihtsalt ühel päeval ta keeras ära, hakkas jooma ning väga segast juttu ajama, aeg-ajalt alkojoobes olles on muutunud ettearvamatuks ja enam normaalseks ei ole ta senini saanudki.

Ta on loonud omale kujutletava maailma, mida võimendab tema tugev alkoholisõltuvus.

Selgus ka, et ma ei ole perekonnast ainuke, keda ta pidevalt tülitab. Samasugust taktikat kasutab ta ka oma ema ning õe peal.

Olen korduvalt proovinud temaga sellest rääkida, kuid ta väldib seda täielikult.

Kas minu isa taoline käitumismuster võib viidata mõnele psüühilisele häirele?

Tervitades,
H.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isa tervisega (alkohol ja mingid psüühikaprobleemid) las tegelevad tema ema ja õde. Seal on probleeme ja neid saab lahendada, psühhiaater aitab. Isaga suhtlemisel rangelt piirata juhuslikkust, s.o. määrata (piirata) päevade ja kellaaegadega helistamised ja muud side-kohtumised.
Kannatlikkust.
Jüri O.-M. Ennet