Lastekaitse võttis emalt lapse 02.01.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

46aastane naine ei tule toime iseendaga, ei suuda aastaid leida või hoida kinni tööd, kasvatab üksi oma 8-aastast poega, keda armastab nn. ahviarmastusega. Poiss on alati ja igal pool vaid koos emaga, ka riietub ema abiga. Ta hoolitseb poja eest nii, nagu ta oskab ja enamagi veel, aga seda oskust kahjuks napib. Ta armastab väga oma poega. Elavad nad ühetoalises sotsiaalkorteris, kus ema riietumine käib lapse nähes ja WC-s abistab poega. Korter aknalauani humanitaarabi kaltse täis, mööbel lõhutud, toitu napib. Laps läks kooli ja juba esimese kooliaasta esimesel nädalal sai iga päev märkuse: valetab, ropendab, hilineb, kakleb, vajalikud asjad kooli kaasa võtmata. Laps on hea isuga, ehkki toitub ääretult odavalt ja korrapäratult.
Vastureaktsioonina koolile ütles ema, et kooli pole enam vaja minna, sest seal näljutatakse last. Kui tuttavad hirmutasid lastekoduga, siis ütles ema lapsele, et lastekodus sa sured kohe.
Laps on suitsiidialtis või lihtsalt räägib, et tahab surra, jookseb ise auto alla jm.
Olukorrast sai teavitatud lastekaitset, kes ilma hoiatamata tuli ühel päeval ukse taha ja viis lapse ära. Esialgu küll ema nõusolekul maale vanaema juurde, kes teda aga ei tahtnud, siis edasi turvakodusse. Ema nutab ja on sügavas depressioonis, laps nutab turvakodus ja on samuti sügavas depressioonis. Lastekaitsja räägib lapsele pidevalt, et ta ema on halb inimene ja ärgu lootkugi koju saada.
Turvakodust ei lastud last jõuludeks koju ega tehtud jõulupidu turvakoduski.
Küsimus.
Millega või kuidas lohutada lohutamatut ema, kellel võib olla piiratud vaimne toimetulekuvõime? Psühhiaatri juurde ta minna ei julge, sest ta ütleb, et kui ta vaimuhaigeks tunnistatakse, siis jääb ta kohe päris kindlasti lapsest ilma.
Kuidas lohutada armastavast emast lahutatud last, kes turvakodus iga päev nutab ja on söögiisu kaotanud (ühe kuuga võttis alla 7 kilo)?
Kas psühhiaatrid või psühholoogid koduvisiite teevad? Kasvõi tasulisi.
Oleme mitmed inimesed aidanud sellel emal kodu kenaks koristada ja emale seletada, et ta kuuletuks lastekaitsele, kuid lastekaitse millegipärast ometi last tagasi ei anna. Ema ei joo ega tarvita narkootikume.
Arvame, et laps tuleb vast kuidagi toime, kuid alaalikust ema on jäetud saatuse hooleks. Kardame isegi suitsiidi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lapsega seonduva otsustab kohus ja vajadusel (praegu ma seda vajadust selle kirja põhjal näen) määrab terviseekspertiisi (kohtupsühhiaatrilise ekspertiisi), siis on ema tervisega seonduv selgem. Last uurib lastepsühhiaater ja sotsiaaltöötajad. Tegelasi palju ja seda nö "havi käsul" lahendada ei saa.
Eelöeldust algavad lahendid.
Tegudele,
Jüri O.-M. Ennet