Probleemid 22.12.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Küsimus värisemise kohta: kas on normaalne, kui ma kogu aeg hakkan niisama värisema? Ma ei tunne, et enesetunne oleks halb või muu. Aga lihtsalt värisen. Ma ei tea, kas see on halb. Ma ei tahaks väriseda, aga ma millegipärast värisen. Ma ei tea seda ise ka, millest see värisemine algab. Teiseks see, et kuidas saada lahti halbadest unenägudest, kui neid nähakse kogu aeg. Ja see, et kuidas saab nii, et kogu aeg ei ehmataks iga asja peale ja ei kardaks seda, mida karta pole vaja? Kuidas saaks korralikult magada nii, et ei hoiaks ennast üleval hirmuga? Kartus, et keegi on kuskil seal ruumis ja võib tulla nagu lähedale, kuigi seal ruumis kedagi pole. Kuidas ennast veenda, et ei ole kedagi ja seda, mida kardan, on vale ja seda pole vaja karta. Raamatu lugemine ja teleka vaatamine tekitab ka õudseid unenägusid, see mis sealt nagu halba lugesin või nägin, siis seda näen.Ja peale halba unenägu on raske magama uuesti jääda siis hoian ennast üleval. Mida teha, kui ma ei salli seda, et keegi on mu lähedal? Või keegi lihtsalt vaatab ja on must natuke maad kaugemal. Ma tean, et kõikidele meeldib. Aga ma ei taha, ma tahan olla kogu aeg üksi. Kui selline olukord on, siis tahaks minema minna, sest seal on õudne olla.Tunnen lihtsald õudselt ennast. Ma ei suuda ka psühholoogi vastuvõtule minna. Kuna need korrad, mis olen käinud, ei ole suutnud usaldada.Ja tunne, et ei taha olla seal. Muidu oli psühholoog sõbralik, aga ma ei suutnud rääkida talle tõtt, kirja kirjutamisega on lihtsam. Aga sellist varjanti, et pean ise kirjutama enda probleemid ülesse ja psühholoogile andma ja siis loeb läbi, siis tunnen õudselt ja ma ei taha seda. Peamiselt tunnen õudust sellest, et ma pean andma kellelegi, keda ei usald sellel hetkel. Parem kui inimest ei näe, siis on parem kirjutada ja vastata, siis ei ole nii õudne. Kui see on siis, kui pean kellegile kirja andma. Parem oleks, kui suudad aidata, et mida peaks tegema, et probleemidest lahti saaks.Ja ma ei peaks psühholoogiga kohtuma. Siis on ka probleem ainete õppimisel, et ei suuda seda ainet kuidagi selgeks saada...Ja samas tahad seda teha, aga ei suuda. Aga sunnin ennast pidevalt tegema midagi, kuna olen väsinud. Ja seda pean tegema, et koolis läbi saada. Kas on sellest, et ma ei maga korralikult? Hommikul üleval olles olen unine ja tahaks magada, aga tuleb minna kooli. Samas tunnen ka koolis unisena natuke. Ja samas pean kooli minema autoga, mida pean juhtima unise peaga. Mida ma tean, et on ohtlik, aga keegi teine mind ei vii. Ja ma tahangi probleemidele lahendusi. Palun aidakse mind.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Une-eelsed tegevused ja korralik uni olgu esmatähtis. Rahustav tee, uneeelsed lõõgastusharjutused (minu Palve-Meditatsioon, esimene samm), kaunis muinsjutt (Uku Masingu lemmikvõte), TV õudukaid ei vaata, õige režiim ja piisav uneaeg. Ka päeval teha lõõgastusi.
2. Värinate vastu aitab harjutus: oskan oma kätt (käsi, jalga, jalgu jne) mõnuga pingutada-ringutada - siis seda jäset-kehaosa pingutada-ringutada mõnuga. Selle järgselt lõõgastus: Oskan oma kätt (käsi...) hästi lõõgastada, rahustada, kogu keha rahuneb, rahuneb ka psüühika. (sellel lõõgastumise ajal neid jäsemeid kergelt väristada-raputada, vt. sportlasi, nendelt võtta eeskuju).
3. Õppimine. Süstemaatiline, puhkepausidega, rõõmuga, vahepeal teha neid sirutus-painutus harjutusi (edendab aju verevarustust, õppimist selle kaudu). vt. raamatust "Väljavalitu" ptk 19. Kool ja ptk. 22. Isiksuse kujundamine. Hiljem sirvi-uuri teisi kohti raamatust ka. Anna oma harjutamistest-tulemustest meile märku. Kirjuta!
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet