Antidepressantide kõrvalmõju 30.08.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Kirjutan abikaasaga seonduva probleemi tõttu.
Mehel (55 a) diagnoositi depressioon ning äkitselt tekkinud luululine psühoos-esmakordselt elus (viibis ka kuu aega haiglas ravil). Nüüd tarvitab kodus regulaarselt antidepressanti ja antipsühhootikumi. Sellega seonduvalt on vaimsed kaebused kõik kadunud, kuid vererõhk muutunud ülimadalaks (süstoolne rõhk 93-105). Kas on see tingitud ravimitest? Kusjuures varasematel aastatel oli just probleem kõrgenenud vererõhiga ning tarvitas ka selle alandamiseks ravimeid. Ja kuidas saaks probleemi leevendada?
Ette vastuse eest tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Osa neuroleptikume (psühhoosivastased ravimid) alandavad tugevasti vererõhku. Suure tõenäosusega ongi see üheks oluliseks kõrvalnähuks, mis teatud piirini oli kasuliks (vererõhu alandamise aspektist) ja edasi muutub juba häirivaks. Vererõhku alandavate neuroleptikumide tarvitamisel on alati vaja kontrollida vererõhku ja kui on eelnevalt kõrge vererõhu vastu rohtu võtnud, siis selle vererõhku alandava arstirohu annust vähendatakse või vajadusel jäetakse isegi ära neuroleptikumide võtmisel. RR (vererõhu) mõõtmise näidud ütlevad, et mida teha.
Igast murest saab üle!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet