Vihaga toimetulek 17.05.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen viimasel ajal hädas vihaga. Välja ei julge näidata, aga sees ei taha ka seda hoida. Kas teate mõnda head harjutust, mis aitaks vihaga paremini toime tulla?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Keha on siin abivahendiks, kehalised harjutused, kehaline trenn (vt. Tervisemaja 5. korrus). Koormust tõsta pikkamööda, harjutusi teha regulaarselt, 4-5 korda nädalas. Peale trenni soe dušš, õhtul rahustav tee.
2) Psühhoregulatsioon. Alustada minu Palve-Meditatsiooni harjutuse esimese harjutusega.
3) Päevik (vt. "Väljavalitu" ptk.14.4). Võimalik on ka 5-osaline eneseanalüüs, viieline analüüsi-"hark", 5-K-d:
KEELATUD-Kahjulik-kahene(-/+)-Kasulik-KOHUSTUSLIK
Hingerahu põhjus asub suuresti meis endis, seda ei pea otsima ümbermaailmareisiga või glamuursetest läikasjadest (tiitlikesed, läikmedalid ees- ja tagapool kandmiseks, hobukarja-jõulised hobuvankrid-autod, tegijate sõimamine (ise ei ole ju tegija), ropendamine (sest tarksõnu ei jätku, mõtetest rääkimata).
Kallutatud meedia tekitab kallutatud enesetunde, indutseerib rahulolematust, viha. Kaunisloodus ja linnulaul, merekohin, tähistaeva vaikus.
Lahendid on olemas.
Tegudele!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet