Aspergeri sündroom 22.12.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mulle on jäänud silma, et küsitakse Aspergeri sündroomi kohta ja palja lugemise alusel kahtlustatakse endal sedasama.
Tundub olema viimasel ajal filminduses ja triviaalliteratuuris propageeritav sündroom. Mulle jäi ta ka viimasest silma.
Aga kirjaoskaja inimesena järgi vaadates, et mis asjaga tegu, torkas mulle üks huvitav vastuolu silma.
Inimesed arvavad, et neil on seesama sündroom ja et tegu on mingisuguse geeniuste sündroomiga, aga diagnoosis on kirjas huvitav märkus IQ kohta.
Inimesed loevad, et IQ peab olema keskmine või vähemalt natuke üle keskmise, aga keskmiseks on võetud 70.
See tähendab, et geeniustega pole midagi pistmist ja inimesed rõõmustavad niisama. Sama targad nagu tavalised inimesed, ainult vähema suhtlemisoskusega. Mõnel nohikul aga hea ette kujutada, et ongi geenius valmis.
Et samal ajal, kui oma normaalsusest rõõmu tunda ja seda edendada, kujutada endale ette huvitavaid ja ilmselt ka haruldasi sündroome ning oma suhtlus ümbritsevatega nö veelgi rohkem ära rikkuda.
Või kui ongi õnnetu nohik, siis tasuks Aspergeri sündroomi ravieeskirjadest õppust võtta ja ikkagi oma suhtlusoskust arendada.
Lihtinimene oma suhtlusmuredega ilmselt ei kujuta endale ette, kui raske tõeliselt võib selline suhtlemishäirega sündroom olla ja samas on nii hea vahel tunda end erilise ja haruldasena. Võib-olla isegi nagu liigi evolutsioneeruva osana.
Natuke piinlik on teiste aega oma külafilosoofiaga tülitada, aga mind ikkagi huvitab, kuidas selliste asjadega tegelikult on ja kui mõned geniaalsed nohikud välja jätta, siis kas on tegu geeniuste sündroomiga?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Nimetatud sündroom ja andekus-geniaalsus on kaks eri mõõdikut. Nad ei pruugi ainuüksi teineteist välistada - võivad teatud juhtudel ka koos eksisteerida.
Suhtlemine inimühiskonnas (enda ja ka teistega) on üks olulisemaid eneseteostuse komponente. Eelsoodumus-kasvutingimused annavad siin suuri erinevusi. Aga paljugi on KÕIGIL harjutatav-treenitav. Selles osas on teil ka õigus.
Isikupärased oleme me kõik ja enda individuaalsust tuleb edendada, esile tuua, arendada - siist siis ka liigi arengule, evolutsioonile kaasaaitamine.
Inimene on võimeline end ületama - piiri tuleb ületada.
Seda eneseületamise teed tulebki käia, Väljavalitu!
Tegudele kaunil uusaastal! Alusta aga juba täna!
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Aspergeri sündroom ja assisteeritud enesetapp

Mul on diagnoositud Aspergeri sündroom, mis on paraku ravimatu. Selle haigusega pole võimalik täisväärtuslikku elu elada ja ma sooviks lihtsalt enda kannatused lõpetada. Ma olen liiga oskamatu, et ise ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Aspergeri sündroom tuleb ilmsiks eelkooli või varases koolieas. 25...30 aastat olete eluga hakkama saanud, seega - saate ka edaspidi.
Kõigil on olnud depressioone ja stressi - need häired on kõrvaldatavad. ...

Loe edasi

Aspergeri sündroom

Tere!

Kes on Tallinnas kõige pädevam psühhiaater diagnoosimaks täiskasvanul Aspergeri sündroomi?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psühhiaatrid, kes ka lastega tegelevad. Kui seda häiret lapseeas ja nooruses täheldatud ei ole, siis:
a) kas seda ei olegi või
b) on sedavõrd tagasihoidlikult, et pole sekkumist vajanud; ...

Loe edasi

Asperger ja sõjavägi

Kui mul on aspergeri sündroom, ning töövõimetus 80%, siis kas on oht minna sõjaväkke?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Aspergeri sündroom avaldub alates eelkoolieast (4...6. eluaastast) - see on psüühilise arengu häire ja see arenguhälve avaldub varases nooruses.
Selle valdkonna kohta on palju head informatsiooni ...

Loe edasi

aspergeri sündroom

tere,
kui lapsel on 8 aastasena (aastal 2009) diagnoositud aspergeri sündroom, kui kaua see diagnoos kehtib? Kas aspergeri sündroom on geneetiliselt päritav?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kes diagnoosis ja mida on tohtrid peale seda 2009 aastat asjas arvanud, millega ja kuidas laps senini on elanud, arenenud, tegelenud, õppinud jne.
Kõik siin maailmas on dünaamiline, muutuv-arenev ...

Loe edasi

Aspergeri sündroom

Tere! Kooli psühholoog ütles, et mu pojal võib olla aspergeri sündroom!? Mu laps õpib juba 5. klassis ja siiamaani on üks ja sama probleem: ta ei püsi kohal, ei tee kaasa, esineb, vaidleb vastu, provotseerib ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psühhiaatriakliinikus on lastepsühhiaater ja -psühholoog. Nemad koos annavad konkreetse vastuse. Mõned käitumisprobleemid on koolitatavad, mõned vajavad rohtude kaasamist. Õpetamise metoodika koolitükkide ...

Loe edasi

Aspergeri sündroom

Ma kahtlustan oma 20aastasel tütrel Aspergeri sündroomi. Ta kõne on normaalne ja liigutused ei ole kohmakad, kuid ta suhtleb väga vähe oma eakaaslastega ega käi sõpradega väljas. Samuti keskendub ta trenni ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Aspergeri probleem oleks ikka noorpõlves esile kerkinud. Autistlikud jooned võivad iseloomuomadused olla, need võivad ka suhtlemisoskuse ja suhtlemisjulguse vähese treenituse tulemused olla.
Psühhiaatri ...

Loe edasi

Aspergeri sündroom või skisoidne isiksushäire?

Tere!
Kas Aspergeri sündroom ja skisoidne isiksushäire on üks ja sama asi? Või on nad ühe ja sama probleemi erinevad variandid? Need on ju nii sarnased häired. Minu diagnoos on, et olen skisoidne, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Lahendid on spetsiiflised ja mitte-spetsiifilised. Mõlemad olulised. Spetsiifilised on diagnoosist sõltuvamad. Skisoidsed ja autistlikud variandid eeldavad mõningast neuroleptilist arstirohtu, Aspergeri ...

Loe edasi

Aspergeri sündroom

tere,
Perearst arvab, et mu laps on kergelt autistlik ehk siis tal on Aspergeri sündroom. Ma olen alati tähele pannud, et mu laps on normaalne üldiselt, kuid samas ikkagi on miskit puudu. pingestub ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Nii koolipausi kui ka ravi-toetuse osas, elukorralduse osas saab anda nõu ikkagi lastepsühhiaater. Mis on asja olemus? - sellest kõik algabki.
Psühhiaatri jutule!
Kaasajal häid ravimeid ja ...

Loe edasi

aspergeri sündroom ja psühhoos

Arstid arvavad, et mul on aspergeri sündroom. KUid viimane kord sattusin haiglasse ärevushäirega, st mul oli äge psühhoos. Veel praegugi mõtlen, et olen messias ja läbi minu käib kõik...olen müstik...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psühhootilisi seisundeid väga mitmete häirete korral alates suurest üleväsimusest kuni alko-narko ainetest tingituteni. Psühhootiliste seisundite raviks ka palju häid rohte ja järjest uusi tuleb juurde. ...

Loe edasi

aspergeri sündroom

Püüdsin netist uurida, kuid tulutult - kas aspergeri sündroom, autism - võivad olla pärilikud? Kui ühel lapsel on esinenud, kas on olemas tõenäosus, et võib olla ka järgmisel lapsel?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Aspergeri sündroom.
Seisundile on iseloomulik autismile tüüpiline sotsiaalse suhtlemise kvalitatiivne häire koos huvide ja tegevuse piiratusega, stereotüüpsusega ja ühetaolisusega. Autismist erineb ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: