Oksendamise foobia 18.11.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, mul on mure. Ma kardan oksendamist. Ja lausa nii, et see segab mind kohe paaniliselt, kui ma kuidagi sellega pean kokku puutuma. Näiteks täna juhtus selline asi, et mu ema tuli trepist alla mina istusin suures toas diivanil ja kuulsin, et ta ütles: "Lase edasi, ma kohe tulen," ja siis läks vannituppa. Mul oli kohe seest kõhe, sest aimasin, et midagi oli viltu, et mu isa oli oksendanud. Ja siis mul hakkas seest nii keerama, ma ei saanud enam mõelda, koguaeg mõtlesin ainult oksendamisele. Kuid tegelikult issi ei oksendanud. Aga näiteks sellised situatsioonid, kui kellegil on ämber kõrval, siis mul käivad kohe judinad üle ja toimub jälle see sama refleks. Ma olen näinud ka väga palju õudusunenägusid oksendamisest. Kui meil peres on keegi nii haige, et oksendab, ei ole mind kunagi kodus või ma käin rätik näol, sest ma lihtsalt nii jubedalt kardan oksendamist, mitte ainult enda, vaid rohkem ka teiste. See on minuarust lihtsalt nii jube. Ja ma ei tea enam, mida teha, tahaks sellisest olukorrast lahti saada.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

On lihtne ja väga hea harjutus. Lonks vett suhu ja kuristada. Kuristada pikalt ja rahulikult ning siis vesi suust kraanikaussi. Kuristamise ajal mõelda, et vabanen pingetest, muredest, sundhirmudest - iga kuristamisega vabanen ikka rohkem ja rohkem.
Seda kuristamist teha kindlast hommiul ja õhtul.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet