hädas tunnete ja mõtetega 09.02.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen Teile juba korra kirjutanud ja alustasin koheselt ad-ide võtmist(Fluanxol) ,kuid 2 kuu möödudes mu enesetunne pole üldsegi paranenud. Kas tuleks siis annust suurendada või hoopis valida uus ravim?Kuna ma olen lapsega kodune ,siis on mul väga raske ka igapäevase rutiiniga toime tulla.Olen ikka pidevalt närviline ja ärevuses.See kõik kandub ka lapsele ja ma isegi ei talu teda enam ja seda mõtet ,et ma pean temaga end terve elu siduma.Praeguses seisundis olen ma valmis isegi oma vanemlikest kohustustest loobuma ja alustada oma elu uuesti puhtalt lehelt. Kõik sai üldsegi alguse raseduse keskel,kui ma siiski mõistsin,et tegin vale otsuse sünnitada.Üheks põhjuseks olid kindlasti halvad suhted mehega ja praegune töökaotus,mis tuli ka üllatusena.Nüüd näen,et ma pole suuteline olema heaks emaks oma lapsele ja ta on pigem suureks takistuseks minu elus ja need mõtted pidevalt piinavad mind ja ma ei saa neist lahti. Jah see on küll õige ,et mõned annaks terve kuningriigi,et last saada aga paraku see minu puhul ei kehti. Elukaaslane heidab mulle pidevalt ette,et seda oleks pidanud varem mõtlema.Jah aga raseduse algul tundsin end õnnelikuna ,kuid kuue kuu möödudes muutusin kohutavalt depressiivseks. Keegi ei teadnud ka ,et eduka firmaga ka sulgemise oht kõne alla tuleb.Elangi nüüd oma töömõtetega ja ei saa rahu ning kogu oma viha valan lapse peale,kes on hetkel suureks koormaks minu elus. Mis oleks Teie soovitus ette võtta?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Enesetunne pole üldsegi paranenud. Kas tuleks siis annust suurendada või hoopis valida uus ravim?
-Fluanxol on ergutava toimega ja teda võetakse hommikul 1 või 2 tabl. Võib võtta ka 1 hommikul ja üks lõuna ajal. Katsetades selgubki õige annus. Selgub ka see, et kas on vaja rohtu vahetada. Kas unega on kõik korras. Korralik uni mõjutab ka tuhandet tervisega seotud tegurit. Uni ja minu harjutus.
2. See kõik kandub ka lapsele ja ma isegi ei talu teda enam ja seda mõtet ,et ma pean temaga end terve elu siduma.
-Lapsega tegelemise kohta on rohkelt õpikuid. Neist leiab juhiseid ja siis ei võta Emad seda kasvatamist nii pingeliselt. Töid lapsega jotada koos abikaasaga, esivanematega. Julgelt küsida nede sekkumist lapsega tegelusse.
3. Keegi ei teadnud ka ,et eduka firmaga ka sulgemise oht kõne alla tuleb.Elangi nüüd oma töömõtetega ja ei saa rahu ning kogu oma viha valan lapse peale.
-Töökoha probleemid kahesugused: a) suguselts ja abikaasa ju kedagi abita ei jäta, b) reaalsed tööotsingud-leidmised sõltuvad olukorrast riigis. Valimised riigis tulemas ja tehke siis valikud ja siis valite kas ülemaailmse kapitalikõlina väheste kohalike või rajataguste kapitaliomanike (kapitalistide) kukrusse e pangaarvele. Ja pankurid juba jänni ei jää - Eestis 1,5 miljonilise palgaga ja väljamaal (kuhu meie tegijate tekitatud kasum suunatakse) on see veelgi suurem. Sotsiaalseid probleeme ei saa lahendada põhjuslikult tabletiga, neid saab vaid sotsiaalse sekkumisega muuta.
Head tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet