Allergia ja ravimite kõrvalmõjud 19.11.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mees 35 a., olen paar kuud võtnud mirtasapiini 30 mg korduva depressiooni ja generaliseerunud ärevushäire vastu. Mõjub hästi. Kuid umbes 7-10 päeva tagasi tekkis mul väga tugev naha allergiline reaktsioon (nõgestõve laadne lööve väga suurel kehapinnal, punetus, metsik sügelemine). Antihistamiinidest (Claritine) on vähe abi olnud. Kuigi ma hästi ei usu, et see mirtazapiinist, küsin igaks juhuks siiski üle - kas see rohi võib allergiat tekitada. Kas selle allergia raviks võib kasutada prednisolooni (nagu perearst soovitas)? Prednisolooni kõrvaltoimete nimekiri on pikk ja hirmuäratav, infolehel on muuhulgas mainitud psüühilisi mõjusid, isegi võimalikku psühhoosi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõik võimalik, aga allergilise reaktsiooni korral oleks see kohe alul endast märku andnud. Aga kes keelab mõneks ajaks (3-4 päeva) rohi maha võtta ja siis selgub nii mõndagi. Pidage päevikut (kõik ei pruugi meeles olla) ja sealt see vastus selgubki. Allergia on nagu välisriigi luure ja sellele saab vastu vaid vastuluure organiseerimisega. Päevik.
Kerged kehalised, minu harjutus maandab liigseid pingeid. Minu harjutust teha selliselt, et on sõrmeotste kontakt nahaga (nii ülalt alla tulles kui ka alt üles).
Toit ja mälumine oluline. Rahustavad teed. Ja rahulik elamine-olemine eelkõige.
Mida sööd (kuidas sööd ja sealjuures mõtled), selline ka oled.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet