Mis mul viga on? 16.11.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 13 aastane tüdruk, kellel on tekkinud kinismõte, et ma haisen. Tahan kogu aeg ainult koju dušši alla. teistega eriti läbi ei saa, ei ole verbaalselt andekas, ei sulandu massi, iga kord kui kuulen kedagi köhatamas, nuuskams, hingamas tahan sealt põgeneda ja lähen punaseks. eriti raske on olla koolis kui nö. räägin kellegagi vaatan ust ja mõtlen et tahaks joosta minema sealt ja mitte kunagi , mitte kunagi enam tagasi tulla. Tundides istudes ma ainult mõtlen ja vaatan kella pärast 6 tundi olen juba nii väsinud ja hirmunud, et tahaks ainult magada... Järgmine probleem on ühistransport jään pidevalt igale poole hiljaks, sest kui kuulen kegagi naermas pean põgenema, lähen bussist välja ja ootan järgmist, Kogu aeg käivad peal hood kus keha läheb üleni higiseks ja kuumaks, nagu külm higi. Ema ei saa aru, et miks ma koguaeg pesen et kulub gaas ja vesi jne. ütleb et mis mul viga on, mina ütlen et haisen tema ütleb et kujutan ette! ei kujuta ette kuulen kuidas inimesed räägivad, vihkan neid kõik on ühe sugused. Aga keegi ei kuula: isa on surnud ja õde elab enda elu neil on abikaasaga laps tulekul. Vanaema on nõid Võrumaalt oma veidrate rohtuse ja segudega mida ta koguaeg kaasa määrib, tädi elab meist nüüd õnneks kaugel, üritas ema ära koksata ja teised on nagu surnud ja rohkem nagu ei olegi. Hm..
Ma ei suuda viibida võõraste inimestega koos ühes ruumis bussis, klassis, liftis, autos, poes järjekorras jne. Vigkan suletud ruume vihkan kinniseid ruume , klasse , busse, tramme, trolle, poode jne jne. Olen lihatsalt väsinud väga väsinud varsti 6 päeva pärast on mu 14 sünnipäev, aga ma ei ole juba kaua maganud, ärkan koguaeg ülesse ise unine lähen koju jõudes kohe voodisse või pesema. Näen öösiti unes nägusid irvitavaid nägusid halbu ja koledaid, pruuni taevast ja maa pinda kaetud rästikutega, kooli, koolnuid (siniakad, külmad), vanasti mulle meeldis kool enam mitte mulle meeldis õppida, aga enam ma lihtsalt ei suuda ennast piisavalt koondada mõtlen kogu aeg bussidele, haisule, õpimisele. Nägin kunagi ühte saadet ellujääjast kes otsustas paigale jääda elades u. 53 päeva vistNew Yorgi kõrval looduspargis, kuid vaid 13 päevaga oleks ta suutnud kasvõi pargi kõike kaugemast otsalt tsiviliseeritud maalima pääseda, leiti päevik. Kus ta kirjeldas oma elu pargis. Arvati et see oli ainuke asi mis hoidis teda mõistuse juures. Mõtlesin et peaksin ka päevikut aga ei ole näinud sellist raamatut kuhu tahaks oma mõtteid paigutada. Mul on 1 sõbranna hea sõbranna aga mind piinab mõte et ta võib iga hetk tagasi välismaale kolida.
Kas niimoodi tundmisele on abi?? Midagi et saaksin ometi magada kaua ja hästi, olla õnnelik, mitte muretseda, ma tean et pärast kooli unustad ära isegi inimesed kellega seal käisid kuid nii kaua kuini ma veel seal käima pian, elan tallinna lähedal, käin sinna kooli pean pikalt hommikuti BUSSIGA sinna sõima 42 minutit... õõva! ma lugesin et on mingi test depressiooni w?? vist Kus ma seda tegema piaksin, kes mind aidata saaks?? Ja mis mul viga on?? Ma armastan loomi, koeri käisin oma Parima sõbrannaga varjupaigas koertega jalutamas seal nägin ma ühte saksalamba koera teised oli teistsegused kui tema. Ta oli nii sõnul seletamatult kurb ja eemale hoidev, siis ma mõtlesin et just sedasi tunnen ka mina ennast sisemiselt, ainult et tema oli tüdinud seda varjamast või otseselt oli tema vaim murtud. Just sedasi ma ennast tunnen kurnatult nagu mu peal oleks tallatud, trambitud ja mu vaim oleks ainult 1 millisekundi otsustada.

Mul on paha kust abi saada ja mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mine psühhiaatri vastuvõtule, Tallinnas on lastepsühhiaater ja -psühholoog Paldiski mnt. 52. Saatekirja vaja ei ole. Ütle emale ja ema võtab sinna numbri. Võid ka ise selle korraldada.
Õhtul varakult magama - saad puhata. Kell ja aja planeerimine on paljudele probleemiks, seda vaja harjutada. Need "lõhnad" ja kinnised ruumid - aitab psühhiaater. Tee seda minu harjutust, aitab sisepingeid maandada.
Iga tera tervise varasalve tuleb kasuks. Oled tubli!
Parimate soovidega,
Tohtrionu.