paanikahäire, foobia, ärevus? 08.09.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Sooviksin Teie nõuannet selle kohta, et millise spetsialisti poole pöörduda, kas psühholoogi või psühhiaatri või hoopis kellegi kolmanda?
Olen 20. aastane neiu, 2. kursuse tudeng. Olen juba väiksest peale tundnud igasuguseid hirmusid- kooli ees, hirmu oma ema alt vedada jne jne, aga lapseeas suutsin sellega kuidagi toime tulla. Mu isa lahkus meie juurest kui olin 4-ne, süüdistan automaatselt eelkõige teda kõiges halvas, mis on minuga pärast seda juhtunud.
Mida aeg edasi, seda halvavamaks muutus hirm- umbes 15-18 aastaselt oli 1. september alati õudusunenägu ja tavaliselt esimesel koolipäeval ärgates oli mul 39 C palavik, mis garanteeris nädalase puhkuse.
Keskkooli lõpus jäin rasedaks ja otsustasin abordi kasuks. Seda otsust kaalusin ma hoolega veendumaks, et mina ise ja mitte keegi teine minu eest seda tähtsat otsust ei teeks. Mäletan, et tol perioodil tundsin ma end võrdlemisi tugevalt. Pärast paarikuist leinaperioodi tundus kõik korras olevat.
Mõne aja pärast hakkas mind menstruatsiooniperioodil tabama aga ääretu tuimus- selline, et nädal aega lihtsalt ei tõusnud voodist, aeg-ajalt nutsin. Põhjendasin endale seda hormonaalse tasakaalu muutusega. Paar nädalat pärast pealinna kolimist ja ülikooli astumist kadusid ka need kurvameelsuse perioodid ja jälle oli mõnda aega kõik korras. Samuti pole mingit koolihirmu.
Siis aga hakkasid tulema täiesti õudsed paanikahood. Neid on olnud 4 ja iga kord aina hullem. Üks oli talvel, üks märtsis ja nüüd kaks hiljuti.
Esimesed kaks olid suhteliselt ootamatud, kuna nn vallandajateks olid minu poiss-sõbraga seotud sündmused nagu planeeritud kohtingu luhtumine ja tema keeldumine minu sõbranna sünnipäevale tulemast. Asjad, mis varem poleks mind isegi kurvastanud, ajasid neil kordadel mind täiesti ohjeldamatult nutma ja mul läks üle poole tunni kindlasti, et maha rahuneda.
Kolmas kord oli tagantjärgi mõeldes isegi koomiline. Täiesti reeglitekohase teeületuse eest sain ülekohtuselt ühelt väga ebaviisakalt politseinikult sõimata ja pärast värisesin ja nutsin jälle tükk aega. Ise mõtlesin, et ju ma olen lihtsalt õrna hingega vms.
Peale neid kahte on ka olnud mõned ilmse põhjuseta väikesed paariminutilised paanikahood nt hommikul ärgates, mis hakkasid mind juba natuke hirmutama.
Hiljuti otsustasin, et mu isa peab finantseerima mu õpinguid kuna ma sellega ise praegu täies mahus hakkama ei saa ilma, et õpitulemused halveneksid. Hakkasin talle juba peaaegu helistama kui lõin korraks kõhklema ja otsustasin ema käest julgustust saada ja helistasin hoopis talle. Lõpptulemus oli see, et ma läksin nii endast välja, et kaotasin täielikult enesevalitsuse- värisesin, nutsin, ei suutnud mõelda, nahk läks punaselaiguliseks, kartsin lämbumist ja hulluks minemist. Ja see oli ka viimane piisk.
Otsustasin abi otsida, kuid ei oska kohe kusagilt alustada, samuti kardan, et kui ma peaksin kellelegi nendest asjadest silmast-silma rääkima, siis läheb asi veel hullemaks ja äkki on mul veel midagi hullemat viga jne jne jne. Ja kui tõsine see asi üldse on? Äkki ma dramatiseerin üle?
Palun Teie soovitust, millise spetsialisti poole pöörduda ja kust ma leian need õiged usaldusväärsed arstid, mitte need, kes lihtsalt moe pärast end psühholoogiks nimetavad. Kuidas selliseid asju üldse ravitakse ja kui kaua see aega võiks võtta ja kas ravi võib võjutada ka minu igapäevaelu?
Suur aitäh, et sain võimaluse Teie käest nõu küsida.
Vastust ootama jäädes,

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäire (selle vorm - paanikahoog) on see, mis Teid külastab.
(vt. otsinguga eelnevatest vastustest ja saate hulgi soovitusi).
Arstirohtu annab psühhiaater, harjutusi saate teha ise. Ainult rohust ei aita, harjutused (viis rühma) on tähtsamad, kõige tähtsam - uus hoiak. (vt. ikka varasemaid soovitusi).
Ärevushäire on kõrvaldatav.
Papsi käest küsida kindlasti toetust - arsti soovitus.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Foobia pimeduse vastu.

Tere, tahaksid teada millise arsti juurde pöörduda ja kas üldse vaja, kui esineb väga suur hirm pimeduse vastu. Ma ei saa selle pärast magada öösiti, mul peab healjuhul iga öö öölamp põlema, muidu ma magama ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Väikese valgustugevusega öö-lambikene võib ikka olla, see on kasuks.
Räägi oma probleemist Emale-Isale ( kui nad sul ikka saadaval on).
Rahustav tee apteegist ja rahustavad harjutused (vt. ...

Loe edasi

Foobia

Tere.
Probleemseks on saanud foobia mille täpset nime ei tea( hirm on võõrastes kohtades wc-s käimine. Või isegi kodus. Kui keegi mitte lähedane inimene on külas, kõige hullem on siis kui isegi ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Sundhirme on palju: tekkinud ärevus ja sellest tulenevad psüühilised ning kehalised kaebused on põhjustatud peaasjalikult kindlate (isiku suhtes väliste) situatsioonide või objektide poolt,
mis ...

Loe edasi

Ärevushäire ja skisofreenia

Tere!
Jaanuaris 2014 oli esimest korda elus paanikahoog, peale mida tekkis ärevushäire. Nüüdseks ei ole see siiani üle läinud - kardan erinevaid haiguseid. Kui ühe haiguse hirmust saan üle, siis ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ülikoolis õppides kõigil arstiteaduskonna üliõpilastel on sellist haigustekartust e väikest foobia-häiret olnud.
Miks? Üldised sümptomid (näiteks veidi ärevust, veidi depressiooni, veidi uinumishäiret ...

Loe edasi

Hirm enese tutvustamise ees

Lp. Jüri Ennet

Esiteks Suured tänud Teile, et Te vastate siin väga paljude inimeste muredele. Sellest on kindlasti palju abi kõigile!

Mul on mure, aga ma ei tea, kuidas seda kutsutakse. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Harjutamine teeb meistriks. Peegli ees olles: Minu nimi on... olen enesekindel ja rahulik, väga rahulik. Üksi olles saab sellise ütlemise kuuldavalt öelda, muudes olukordades - mõtteliselt.
ideomotoorne ...

Loe edasi

Ämblikufoobia

Tere.
Selline mure on. Mul on vist ämblikufoobia. Kaugelt ämblikku nähes ei ole nii hull. kuid kui ämblik on minu lähedal, veel hullem minu peal, hakkan üle keha värisema ja satun paanikasse. võib ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psühhiaatrid aitavad. Antakse veidi AD-d e antidepressante, vajadusel ka mõnda muud rohtu. Siis järgneb töö psühholoogiga ja kodus ise harjutamine.
vt. varasemaid soovitusi sundhirmude ja ärevuse ...

Loe edasi

Foobia

Tere!
Ma ei tea kas olen üldse õigesse kohta pöördunud. Aga kas kitsaste ruumide,riiete vms foobia on psüholoogiline probleem?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

On küll, vt. otsinguga varasemaid selgitusi.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

foobia ja unetus

Tere

Mul on selline probleem, et kardan meeletult koeri. Kui tänaval on hulkuv koer, siis ei julge temast mööda minna, hakkan kohe kohta otsima kuhu peitu pugeda. Hakkan üle keha värisema ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1) Mul on selline probleem, et kardan meeletult koeri.
2) Lisaks on mul ka unetus, mille arvan tulevat ärevusest.
Foobiatele on iseloomulikud mitme tunnused:
a) vältimiv-käitumine. ...

Loe edasi

paanikahäire ja hingamine

Lp hr Ennet,
palun infot, kuidas aitab paanikahäire korral paberkotti hingamine. Olen seda näinud filmidest, kuid pole siiani aru saanud selle kasulikkusest - tegemist peaks olema vist mingi süsinikdioksiidi ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Rahustamise ürgnipid:
a) silmamunadele kerge vajutus
b) ohe, ohkav väljahingamine, mõnus (mitte pingutatud) hingamispaus, ka see "kotihingamine".
c) Minu lemmiknipiks on kuristamine, ...

Loe edasi

Depressioon

Tere
Olen 28. aastane ja mul diagnoositi ärevusdepressioon ja foobia, mille nime ma ei mäleta, kuid mis seisneb selles, et ma kardan, et minu või minu lähedastega midagi hullu juhtub. Põhiliselt ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Seroxat on hea rohi, sobib.
Rivotril e Klonasepaam kuulub rahustite (traknvillisaatorite) rühma ja neil on ärevust, hirmu, pinget vähendav toime - trankvilliseeriv toime, sedatiivne - rahustav toime, ...

Loe edasi

paanikahäire

Millist ravimit soovitaksite Teie paanikahäire puhul?

Vastas dr Jaanus Mumma

Laialdaselt kasutatakse ärevuse ja paanikahäirete ravis
uuemaid antidepressante.Ka isiklikult olen peamiselt neid
tarvitanud ja üsna edukalt.Valik on päris suur,sest paljud
firmad toodavad ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: