foobia ja unetus 18.12.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Mul on selline probleem, et kardan meeletult koeri. Kui tänaval on hulkuv koer, siis ei julge temast mööda minna, hakkan kohe kohta otsima kuhu peitu pugeda. Hakkan üle keha värisema ja nutma, ei suuda selgelt mõelda, olen täitsa hüsteerias. Tuleb kujutlus koerakihvadest mu kaelaarteris jne. Kuna Tartus on kõik kohad koeri täis, siis on tulemus, et olen loobunud isegi tervisejooksudest, rääkimata kesklinnast väljapoole jäävates kohtades õhtuti sõprade külastamisest...kui, siis ainult taksoga (ka lühikest maad, mitte jalavaeva, vaid koerte pärast!) Mind on kaks korda suur koer rünnanud, kuid reaalset kehavigastust pole saanud (katkise koti ja särgi aga küll). Täna soetasin endale pipragaasi, aga ma ei tea, kas see mulle turvalisusetunnet juurde annab. (Unistan relvaloast ja revolvrist). Kas tegemist on mingi paanikahäirega?

Lisaks on mul ka unetus, mille arvan tulevat ärevusest. Arst arvas küll, et mul tuleb see depressioonist, aga ma ise ei arva, kuna depressioon tuleb mul siis, kui halvasti magan (piinlen tunde voodis ja siis abitusest ja väsimusest hakkan nutma lihtsalt) st põhjuseahel on vastupidi. Muidu olen selline tegus jne. Arvan, et põhjus võib olla pigem miski ärevuselaadne asi, sest magan halvasti ka siis, kui asjad elus on erakordselt hästi (olen armunud või kui tulin ülikooli ja elu oli megalahe). Nüüd on mittemagamine kestnud u aasta, alguses ei jäänud magama õhtuti (mingi aeg magasin 1 h öö kohta mitu nädalat), siis jäin, aga ärkasin varsti üles. Hakkasin mõni kuu tagasi Hypnogeni võtma, pool tbl. Siis magasin paar kuud hästi, nüüd aga jälle- 5 h magan, ja siis kõik. See suht väsitab. Kui see unetusperiood tuli, oli elus ka halvasti, aga nüüd on ju ok (kui lihtsalt suured muutused välja arvata), miks siis uni mul ise tagasi ei tule? Teised noored inimesed magavad kella 12 ni... P. s. enne uneprobleeme olin selline, kes meeleldi öösel kaua üleval ja pärast magas 12 h järjest poole päevani, aga enam ei oska. P.p.s. See ei ole vähesest liikumisest- teen palju trenni. Kuhu mu uni küll läks??

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Mul on selline probleem, et kardan meeletult koeri.
2) Lisaks on mul ka unetus, mille arvan tulevat ärevusest.
Foobiatele on iseloomulikud mitme tunnused:
a) vältimiv-käitumine. Väldid kõiki koertega kohtumise kohti. ja situatsioone.
b) Kaasneb suur ärevus. Foobne ärevus ei ole eristatav teistest ärevuse tüüpidest (subjektiivselt, füsioloogiliselt ega käitumuslikult).
c) Ärevus on erineva tugevusega; ärevuse tugevus võib varieeruda - ebamugavustundest kuni paanilise hirmuni. Kõik oleneb "ohtliku situatsiooni suurusest."
d) Tähelepanu ja muretsemine võib keskenduda mõnele üksikule sümptomile (nt. käte värisemine, punastamine, nn hüsteeria jne.).
e) Ärevust ei vähenda ka teadmine, et teised inimesed ei pea seda situatsiooni ohtlikuks ega hirmutavaks.
f) mõte, kujutlus foobsesse situatsiooni sattumisest põhjustab tavaliselt ärevuse tõusu. Ja kõik see eelnev mõjutab muidugi ka UND, selle kvantiteeti ja kvaliteeti.
Foobia võib esineda sageli ka koos depressiooniga.

Depressiivne meeleolu liitub sageli mõnedele foobiatele.
Primaarne foobne ärevus muutub alati tugevamaks depressiooniepisoodi ajal.
Depressiooniepisoodi ajal võib ajutiselt kaasuvana esineda foobset ärevust.
Juhul, kui seisund vastab depressiooni kriteeriumidele enne, kui ilmnesid foobia sümptomid, käsitletakse foobiat depressiooni avaldusena.

JÄRELDUS: vajalik on ravim, ravimi rühm -AD ja und soodustav AD. Soovitan Espritali õhtul.
Muud foobiavastased Harjutused - vt. varasemad soovitused. Muud unealased soovitused - vt. varasemad "nipid."
Super on minu harjutus - võtab pinged ja õpetab psühhoregulatsiooni.
Head harjutamist. Harjutamisega tuleb julgus.
Kui olud võimaldavad, siis koju väike kutsa ja julgus kasvab koos selle kutsa kasvamisega.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet