rahustisõltuvus 11.03.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
probleem seline:
juba 10 klassis algasid esimesed unetud ööd enne tähtsaid kotrolltöid. eksameid jne. Tööle suunati peale kõrgkooli 3 aastaks mitte eriti meeldivasse kohta - istuv tööviis, vaimne pinge. Ööd enne tööpäeva olid unetud, vastu puhkepäevi mitte. Ainus, mis teha võisin, oli hakata tarvitama tolleaegseid rahusteid tazepami, relaniumit, sedukseeni. Puhkepäevade eel ma neid ei vajanud. Lapseootele jäädes ei vajanud ma neid ka. Peale sünnitust tuli depressioon paanikahäirega koos. Unetus põhjustas seda - väikese lapse emme ei saa palju magada. Sain uued rohud - melipramiini, amitrüptiliini, tisertsiini. Ajapikku läks see kõik kergemaks, unetus jäi. Võtsin ikka neid rahusteid, et magada. Eesti vabariigi saabumine tõi muresid ka puhkepäevadesse, pöördusin tagasi ikka nende samade rahustite juurde. Hiljuti algasid mu elus suured muudatused - lapsuke tõusis kodust lendu, ise leidsin endale peale pikka üksindust kaaslase, kolisime minu maakodusse päriseks. Nende suurte sündmuste käigus sain uuesti depressiooni ja paanika.
Mul on tark ja kogenud arst, keda usaldan ja kes keelab kasutamast neid narkootilisi aineid sisaldavaid ja enesetunnet kergesti parandavaid rahusteid. Viimase jutuajamise käigus rääkisin talle oma sellealasest minevikust ja ta oletas minu haiguspildi põhjal, et tegu võiks olla ärajäämanähtudega.
Kaldun uskuma, et tal on õigus - ühel ööl ei saanud kuidagi uinuda, ei aidanud 3x portsjonit ravimit, aitas 14 tilka valokordini diazepamiga. Seda ravimit ei luba arst kellegi tarvitada - diazepam ju. Järgmisel hommikul oli hoolimata vähestest unetundidest enesetunne normaalne - ei rõhumist peas ja südame ümber, ei hirmu, depressiooni, ega südamekloppimist, meeleolu igati positiivne. Organism sai, mis tahtis!
Ravimisõltlane (tazepam, relanium, sedukseen) olla on mudugi hirmus, aga elu tahab elamist ja 57-aastaselt pole enam vaja karta ravimite mõju oma sündimata lastele. Ainus mure, et jäädki neid eluajaks võtma - organism hakkab nõudma üha suuremaid koguseid. Aga ka praegu ei tea keegi, kas ma oma ravimitest (remeroni lõpetamine üleminekuks amitrüptiliinile ja levozin)kunagi vabaks saan + igapäevane piin, mida nad päriselt ära ei võta. Läheksin sedasi küll kergema vastupanu teed aga elada tuleb ju tänases päevas. Minu elu on elatud, elu lõpuosa tuleb kahtlemata viletsam kui noorus, kas on sügavat mõtet mind niimoodi rahustisõltuvusest hoida? Võiks ju viletsust edasi lükata, tarbides narkootilisi aineid sisaldavaid rahusteid ja olla nende toel niikaua rivis, kui need ka enam ei aita ja siis ongi päris viletsus käes, kui enne ära ei sure. Piisab õudusest, mida tekitavad unetus, depressioon ja paanikahäire TÄNA. Oma kõige vihasemale vaenlaselegi ei soovi, et ta nendega kimpu satuks. Teie harjutused parandavad ilmselt aju verevarustust (see on tõeliselt hea) ja neid tuleks teha hoolikamalt kui mina praegu.
Dagmar

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rahustite ja uinutite sõltuvusest saab lahti: a) nende rohtude asemele teatud perioodiks neuroleptikume, b) kehalised harjutused ja protseduurid, c) psühhoregulatsioon.
Praegu ka uus ja hoopis uue toimespektriga uinuti - Circadin (melatoniini baasil), seda prooviksin küll ka.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Rivodrilist võõrutamine.

Tere!
Kuidas ma saaks lahti sellisest rahustist nagu Rivodril? Doosi vähendamine oli piin...Võtan hommikuti terve tableti ja proovisin veerandi võrra vähenes millele järgnes krahh! Muutusin tegutsemisvõimetuks....Samas ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Lillede ja päikese juttu ei aja - rahustisõltuvus ja abi saate koostöös psühhiaatriga. Rahusti annuse vähendamiseks kasutab psühhiaater teile sobivat neuroleptikumi antipsühhootikumide reast.
Koostöö ...

Loe edasi

Rahustisõltuvus

Kuidas vabaneda rahustitest? Ma sain neid enne läbi kolmanda isiku. Diazepam. Kui alguses piisas mulle 1st, et olla täiesti rahulik ja isegi jäin magama, siis praeguseks on asi nii kaugel, et 1 leht läheb ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Narkoloogi juurde Wismari Haiglas või elukohajärgse psühhiaatri jutule.
Võõrutamine ja uuele elustiilile minek vajab psühhiaatri abi ja arstirohte.
Tegudele!
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Rahustisõltuvus

Viibisin veidi aega tagasi ärevushäiretega uuringutel psühhiaatriaosakonnas, sealne arst arvas, et mul on tekkinud Xanaxisõtuvus, kuna olen seda aastaid tarvitanud vajaduse korral ja kui halvem, siis ka ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Xanaxit ei soovita, trankvilisaatorit ei.
AD olgu sobilik ja õiges annuses. koostöö oma psühhiaatriga.

Liigse pinge maandamiseks kasutaksin väikeses annuses neuroleptikumi.

Loe edasi

Surmahirm+eluhirm+depressioon

Lp doktor,
Minu probleem tundub vähemalt mulle endale olevat nii komplitseeritud, et kui poleks kohustusi armastatud lähedaste ees, siis...
ühesõnaga 42-a. naine - alkoholism, rahustisõltuvus, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Peate kohe alustama alko-raviga, siis ravimsõltuvuse küsimused ja siis muud probleemid. Samm-sammult.
Kuna haiguskriitika olemas, siis saab Teist asja, saate tulemuse - tervenete!
Psühhiaater ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: