ei saa magada 28.02.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 16-aastane tüdruk. Suvel diagnoositi mul toitumishäired, sügisel olin haiglas. Seal hakkasin saama ka antidepressante, mida pean siiani edasi võtma. Kuigi kogust suurendati, on depressioon pigem süvenenud. Nüüd on probleemiks see, et ma ei saa magada. Õhtul tuleb uni, kuid juba mõni tund hiljem läheb uni ära ja siis on raske uinuda. Vahel ärkan öö jooksul 3-4 korda, kauem kui 6-ni ei saa kunagi magada, vahel ärkan juba 4. Alguses polnud probleemi, sest päeval polnud rohkem väsinud, pidem jäigi rohkem aega koolitöödeks. Nüüd olen hakkanud aga päeval ruttu väsima, koolitundides kipuvad silmad kinni vajama ja bussis ei saa istuda, sest kardan uinuda. Lisaks sellele näen pidevalt õudusunenägusid, tihti ärkan ka nende pärast. Hommikul on kohutavalt raske eristada reaalsust ja unenägu. Näiteks nägin unes, et jõudsin koju alles kell 5 hommikul, hiljem olin täiesti veendunud, et nii see oligi. Lühiajaline mälu on samuti halvenenud. Unustan, mida vestluskaaslane just ütles, ei mäleta, kas helistasin juba emale või ei... Lisaks sellele veel mingi ärevustunne. Vahel tekib lihtsalt meeletu hirm, kuigi ei teagi, mida kardan. (vahel lähen joostes voodisse ja poen teki alla ja siis hakkan seal mõtlema, mida ma üldse kardan).
On see kõik seotud toitumishäirete ja depressiooniga?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Millist AD?
Une puhul on rahustavad teed, jalutuskäigud. Tee minu harjutust õppimise vaheaegadel. Harja juukseid, kukalt, kaela.
Ravitohtriga tuleks selle AD annuse suhtes nõu pidada. Lühiaegselt soovitaksin une abistamiseks Valocordin-Diazepam tilku natukene õhtul.
Võta õpikoormust maha, võta asju veidi "lõdvemalt." Võta mänguliselt. Õpetaja peaks ju muretsema, tema õpetab.
Kaunist lähenevat kevadet!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet