skisofreenia??? 07.12.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, olen 28.a. naine. Aastaid tagasi, ülikooli kolmandal kursusel sattusin psühhoosiga haiglasse. Nägin ja kuulsin kõikjal ainult rõvedusi, lõpuks hakkasid need ka mõtetesse tungima, nii et ei saanud korralikult mõeldagi. Olin pideva hirmu all, et olen mingiks rõvedaks värdjaks muutunud. Keerutasin end pidevalt peegli ees, et oma naiselikkuses veenduda... Muidu olen alati oma välimuse vägagi hoolt kanda, hea välimus ja meeste tähelepanu on mulle tähtsad. Aga psühhoosi ajal tundsin end millegipärast nagu mingi rõve kesksooline olevus:( See psühhoos on ka hiljem ilmunud pärast pikemaid stressirikkaid perioode, alati olen õigete ravimitega olukorra kontrolli alla saanud. (Kõige paremini on mõjunud Peratsin, kuna pole täheldanud ebameeldivaid kõrvalmõjusid). Pärast lapse sündi sain paar aastat lausa ravimiteta hakkama. Kuid nüüd olen pärast mitme stressi tekitava elusündmuse (nagu lähedase surm, lahutus ja muud terviseprobleemid) jälle alguses tagasi. Ehk siis kõik need jubedad sümptomid on tagasi:( Hetkel ei tohi ma tänu muudele terviseprobleemidele ka rohtu võtta:( Muidu olen inimesena sõbralik, lahke ja tolerantne, ehkki kipun end vahel ka seltskonnas üksildase ja tõrjutuna tundma. Lapsepõlvest mäletan, et eelistasin omaette olla, lugeda ja unistada. Teisi lapsi nagu isegi pelgasin pisut, ehkki mõned väga head sõbrad siiski olid. Pärast isa (kellega tundsin väga suurt lähedust) surma olen end eriti üksildase, tühja ja "ebamaisena" tundnud... Aga rõvedust ja roppust olen alati kogu südamest põlanud! Mind on ka lapsena (seksuaalselt) väärkoheldud, millest ma aastaid kellelegi rääkida ei julenud... Tahaksin selle pika ja segase jutu lõpetuseks küsida, kas on võimalik et mul on skisofreenia??? Sest oma psühhiaater mingit kindlat diagnoosi pole öelnudki:S Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kirjeldate siin vaid oma psühhootilist elamust, aga selle põhjal ei saa veel midagi diagnoosida - variante kümneid. Diagnoosi või siis oletatava, saab öelda raviarst. Temaga tulebki see asi üheskoos täpsustada. Kui mingi rohuga omal ajal saite häid tulemusi, siis seda tasub ka praegu kasutada. Tulevad ka uuemad rohud. Kui täpsustub diagnoos, siis ka ravi konkreetsem.
Rohkem ei oska teile hetkel midagi olulisemat öelda.
Koos tohtriga!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet