Mure lapse pärast 14.09.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kui mu laps kaebab kuskil valu või tunneb end halvasti, olen väga hirmul. Iga väiksemgi asi muutub suureks ja kahtlustan kõige hullemat. Asi sai alguse ilmselt sellest, et vastsündinuna olid tal probleemid, mida ma kohe ei märganud ja ka lapse arst ütles, et see, mis juhtus, oli minu viga. (Ausalt öeldes jõudsime haiglasse viimasel minutil. Õnneks sai kõik korda. Lapsega olidki probleemid, mida ma ei osanud näha, ei tulnud selle pealegi.)
Nüüd kardangi hirmsasti, et kui tal kuskilt valutab ja ma ei pööra sellele ülisuurt tähelepanu, siis juhtub midagi hirmsat. Et järsku ma ei saa aru, et olukord on juba väga hull. Et ma olen süüdi kogu aeg, et ei mõista midagi.
Kasvatan last üksi, seepärast on ka vastutus muidugi suurem.
Kas peaks psühhatri vastuvõtule minema? Mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhiaatri jutule minema ei pea.
Üksi on vastutus suurem küll, koormus ka. Õigesti elu korraldades muutub inimene tugevamaks, elu karastab!
Korralik puhkus on oluline, siis ka jõudu (vaimujõudu) rohkem. Sellest alustadagi.
On ammu teada, et
• Enne und ei tasu kõhtu eriti täis süüa
• Hilisõhtul ei või tõsist trenni teha
• Ei ole kasulik suitsu teha (kes suitsumees või -naine on)
• Kärakas on pseudo - mõneks hetkeks annab und, aga järellained on kehvad
• Tuba olgu tuulutatud
• Riietus ei tohi pigistada jne.
Aga kõik see on väga individuaalne.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet