minu mure 11.08.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

kas võib olla nii ,et mõni inimene ajab su nii pingesse,et võib haigeks jääda.Olen seda tundnud kui olen tööl koos ülemusega,ta on hästi närviline ja justkui koguaeg mingis paanikas kuigi absoluutselt põhjust ei ole,ja nii ajabki ta minu ka pingesse.Pahandusi meil küll ei ole.Olen töötanud temaga koos üle aasta ja sattusin haiglasse-diagnoos ärevushäire.Nüüd mõtlen hirmuga kui ta puhkuselt tagasi tuleb,praegu on õhkkond väga rahulik.Temaga rääkida ei ole mõtet,sest tal iseloom selline,ei oska mida teha,äkki peab töökoha vahetusele mõtlema,kuigi absoluutselt ei taha,aga kannatada on vist ka kahjulik.Mida arvate teie??

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) mõni inimene ajab su nii pingesse,et ...
Inimestevahelised suhted on isikupärased - mõned sobivad ja mõned ei. Lihtsaim "nipp" tööl (ja ka mujal) on võtta asja Mänguliselt, nagu näitemängus -Temal (ülemusel) on oma tekstiraamaturoll ja teistel oma. Näitelaval me ju ei hakka kaasnäitlejat kiruma-vihkama, selle asemel naudime näitemänguilu ja arendame end selles mängus ilu. Mänguliselt! See on üks võimalus. Teine on end tugevamaks muuta, karastada - viis rühma harjutusi.
2) sattusin haiglasse-diagnoos ärevushäire. Nüüd mõtlen hirmuga
vt. Enneti ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid" printsiipi.
3) äkki peab töökoha vahetusele mõtlema,kuigi absoluutselt ei taha,aga kannatada on vist ka kahjulik
No ei pea, aga kui kuskil midagi hingelähedasemat ja majanduslikult paremat on, siis loomuliult. Silmad tuleb alati lahti hoida, et mitte töötuks jääda ja mitte sotsiaalabi olematu abi "rõõmudesse" sattuda, alko-pudelisse oma kurbust uputama.
Elus - järelikult õnnelik, tegutsemisvõimeline - järelikult veelgi õnnelikum!
Tegutseda esivanematele tänuks, kaasaegseile kiitmiseks ja tulevastele põlvedele meenutusteks.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet