milleks elada? 09.08.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Elukene on rappa jooksnud.Olen ilmselt vaimselt haige.Pere, sõbrad, töö, rahaasjad on kõik hukas.Tervelt kuu ei suhtle peale oma laste mitte ühegi inimesega..Telefoni lülitasin välja , ma ei taha kedagi näha, ega midagi kuulda.Ilmselt on targem vabatahtlikult siit lahkuda.Ma lihtsalt ei suuda nõnda enam elada.Lastel oleks muidugi kole isa kaotada, aga nad saavad hakkama.
Kuu tagasi proovisin tablettide ja alkoholiga ei tulnud välja.Terve kuu pole alkoholi tarbinud ja suitsu kah teinud(20 aasat staazi).Olen kaalunud terve kuu poolt ja vastu argumente ja neid- poolt ei leia kuskilt, et sellist elu jätkata.Ärge vastake mulle ,et tulge arstile.Ma ei tule.Tahaks teada mõnda tarka põhjust, miks peaksin siin ilmas jätkama.Pole mõtat piinata sellise eluga teisi, ega iseennast.Kõige hullem, et ma ei tahagi midagi (tööd) enam teha.Mitte miski ei paku huvi.Kui Teil on ,saatke suitsiiditegija ankeet, täidaks sellegi, oleks kellelgi mingit tolku asjast.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esivanemad andsid meile Elu - nende eluvõitlemiste nimel on vaja ja kohustus elada.
Teie andsite Lastele Elu - nende nimel on vaja elada (kuigi nad iseseisvalt ka toime tuleksid). Teie Elamine annab neile hingejõudu - see on tähtsam, kui oskame arvata.
Eestirahvas vajab töömeest - iga töötegija on Eestirahvale vajalik. Rahvas on tervik.
Olin kord järvel kaugele ujudes uppumisohus - "mõnus" minestustunne hakkas peale tulema, psüühika nagu kehast ükskõikselt "eralduma", jälgisin end juba "nagu kõrvalt." Lahkuda oleks olnud - Ego e isiklikust aspektist - ülimalt kerge, aga ...
eelloetletud mõtted andsid vajaliku jõu - Esivanemad, Lapsed ja Lapselapsed, Teoksil olevad tegemised.
Mõned päevad tagasi mõtisklesin just nende peale, kes vabatahtsi lakunud, noorelt kõiksuse radadele lännu. Mõtlesin, et mida nad praegu mõtleksid ja veendusin, et praegu nad jätkaksid elurajal kulgemist, teeksid tänaseid toimetusi, plaaniksid homseid ettevõtmisi, mõtleksid Esivanematele kiitust, ...
Korralik puhkus taastab jõu ning eluenergia.
Teil on iseloomu - saite suitsust priiks ja alko tagaplaanile. Veidi antidepressanti sobib ka - mõni kodustest võib tohtri käest tuua.
Tänapäevase riigikorraldusel
(liigselt turgu, vähe riiki, rohkelt kapitali, vähe kodanikku, rohkelt kasumit väljamaale, vähe lihtrahva nägemist, rohkelt rahva lausjootmist, nüüd isegi "Õlleministri" Põhiseadusliku "riigi alkoholipoliitika" toel!)
peabki meleolu aegajalt šitt olema.
Tule taevas appi!
Vaid elusalt ja kainelt saab seda muuta.
Parimat soovides,
Jüri O.-M: Ennet