joomasööst 14.05.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere,

minu mees oli 3 aastat kaine. 10 aastat tagasi kui temaga kooselu alustasime olid alkoholiprobleemid suured, nö tsükleid oli iga paari kuu tagant ja 2-3 nädalat järjest. Kuna elu läks stabiilsemaks, jäid need järjest harvemaks. Enne seda nn sööstu sain umbes poola aastat tagasi juba aru, et ta salaja vahel napsutab. Vahel ütlesin ka, et sa justkui oleks väheke võtnud, aga rohkem naljatoonil, kuna teema on päris tundlik.
Küsimus: kui ta võtaks vahel mõne napsu, kui käime teatris, kontserdil, väljas söömas? Ta ei võta kunagi. Äkkis oleks sellist sööstu siis võimalik ära hoida? Samas ei taha ma olla see, kes teda nö jooma meelitab. Ta on ülikinnine inimene, temaga sellel teemal rääkida pole võimalik.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Igapäevaelu pingete maandamiseks on sadu võtteid, nende hulgas ka alkohol. Alkoholil on aga peale rahustava toime ka sõltuvust tekitav toime. Seega - ei sobi, eriti varasemalt esinenenud alko-probleemide korral.
Aitavad kõik tervisliku eluviisi komponendid: puhkus, lõõgastused, kehaline tegevus, saun, sport, psühhoregulatsioon, yoga, autogeenne treening, minu harjutus, rahustavad teed...Õiged elusihid ka ei lase "jaburdaaga" tegeleda.
Vajadusel saate narkoloogilt-psühhiaatrilt abi.
Osa eestirahvast joob end niigi jobuks, sõidab joobnult end surnuks-vigaseks, suitsetab end joobnult "laiba-praeks," kukub joomakaaslase noa otsa (5-10 korda järjest). Kui riiklik alko-poliitika neid jooma-kapitaliste suuresti edendab, siis on ka see darwinlik valik (looduslik-sotsiaalne ühiskonna "puhastamine") aktiivselt toimiv. Pole meil varsti vaja välisvaenlast otsida ega kambakaga koduvaenlast klohmida - elujõulist rahvast varsti enam ei ole. Aga küll naaberriikidest uued siis tulevad ja täidetakse siis maa teiste lastega.
Kurb, aga tõsi.
Rõõmus ka, sest väljapääs olemas - KK (kainus ja koostöö)!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet