skisofreenik 04.04.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kuidas teha 30.a naisterahvale selgeks, et tal on skisofreenija? Ta on kaotanud oma töö, sõbrad, mehe - jäänud on ainult pere ja sugulased.

Algul oli tal jälitusmaania, kus ta leidis, et tänaval vastutulevad inimesed räägivad üksnes temast ja naeravad ta üle. Jälitas oma meest, sest see raudselt pettis teda kellegiga (kuigi olid juba lahus 2 a ja mehel uus pere, abielus ja laps). Netis on lehekülg, kus kirjutatakse tema elust - kust nad teavad, mida ma kodus teen? Järelikult on keegi tema koju kaamerad pannud ja seda kindlasti tegid tema exmehe ema. Trammis sõites lapsed naeravad tema üle ja mõnitavad aga sellepärast, et need lapsed käivad exmehe ema koolis ja teavad teda jms Ka tööl olles, pani ta ülemus tähele, et tüdrukuga toimub midagi kummalist: tema tegi tööd aga keegi kustutas tema tehtud failid jms. Vend ei tohi enam oma naisega küls käia, kuna neil oma kodu. Ema (50 a) on piisavalt vana juba ja võiks ära surra ja ruumi anda noorematele ja segab tema elu (elab koos emaga) jms
Mina tema täditütar üritasin temaga rääkida, et lähme koos arsti juurde, ma aitan - ütles, et olen ise haige ja sellest ajast ei taha mind tundagi. Kui käin neil külas sulgub oma tuppa (ukselingi on ära võtnud, et kui ta on vannis siis keegi tema tuppa ei saaks tulla), enamus ajast päeval magab, õhtul tuustib mööda korterit ringi, lõikas oma uue nahktagil alumise osa maha, rebis pildid puruks, torkis pliiatsiga kardinasse augud ja talle tundub, et elab nagu miljonär ja ema on teenija "Kus on juust? Ma ju tellisin!!". Ema sovib tema surma, sest pani klaasikillud tema vaiba sisse (kuigi ise olles jälle tuuris, viskas toast välja põrandalambi, mis läks katki ja killud jäidki vaiba sisse, sest ema ju ta tuppa koristama ei saa - rääkisin talle tema tehtud tegevusest, et ema ei teinud seda ütles et kujutlen endale ette ja ei tea mis toimub) Kui mina seal käin, siis on ta eriti üleolev, mida ma unustasin, missugust rolli ma siis täna mängin jne

Oh neid seku on palju, mis on selle 2 aasta jooksul juhtunud. Aga kust saab abi? Korra on saanud teda arsti juurde, kes vestles temaga pikalt laialt ning kirjutati ka mingid rohud - kuid see oli tühjaläinud käik, kuna tema ei ole haige vaid arst on segane ja tema juurde ta enam ei lähe! Ja rohud, mis ema välja ostis lennutas demostratiivselt WC alla ja tõmbas vee peale ja ütles, et need on mürgitatud. Kas kuskilt on võimalik saada abi, vabatahtlikult ju ta enam arsti juurde ei lähe? Vägisi viia ei saa - peab ju olema mingi võimalus, et teda aidata. Tahaks nii tagasi oma rõõmsameelset täditütart. Kas on võimalik, et arst tuleb koju külla ja siis kõrvalt vaatab võibolla saab temaga kontakti, rääkida. Kas on mingeid võimalusi???

Tänan

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

"Kas on võimalik, et arst tuleb koju külla ja siis kõrvalt vaatab võib-olla saab temaga kontakti, rääkida."
Kõrvalt ei ole siin midagi vaadata. Probleem vajab ravi, vajab haiglaravi. Vaja minna elukohajärgse psühhiaatri jutule ja üheskoos saabki lahenduse.
Tänapäeval on häid arstirohte ja haiglaravi aitab paljusid.
Kannatlikkust ja tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet