hommikuti kergest unest tingitud varjane ärkamine 03.04.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Probleem selles, et iga väikse heli peale (prügiauto, koer haugub) ärkan hommikul ülesse. Kuna see on tavaliselt kuni 2 tundi enne plaanitud ärkamist, siis 23.00-5.30 vahel jääb und natuke väheks. Uuesti uinumine tavaliselt ei õnnestu alati aga kui õnnestub, siis vahetult enne 7.30 aga unise peaga ärkamine teeb enesetunde veel hullemaks. Olen üritanud pigem üles tõusta, kui äratuskellani veel alla tunni jäänud ja und ei ole tulemas. Aga tööviljakus langeb, kui olen väljamagamata.

Magama jäämisega probleeme pole (15 minuti jooksul tavaliselt uinun, helid/valgus ei sega), töökoormus on kontrolli all, muid pingeid pole, trenni teen 2-5 korda nädalas (ülekoormust ei ole).

Olen proovinud kõrvatroppe ning see enamasti aitab. Kuid pidevalt neid kasutada ei ole hea (kõrvad lähevad kergesti vaiguseks ja hellaks).

Kui saan linnakeskkonnast ära kuskile üksikusse majja keset metsa, siis võin 10 tundi järjest magada.

Millest võib olla see, et magama jäämisel pole ükski väline tegur takistuseks aga hommikupoolikul iga väike asi ajab üles?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Hea, et uinumisega asjad edukad. Ülitundlikkus viitab veidi stressile, varjatud depressioonile. Sportlik elukorraldus on õige, aga vaja veel ka psühhoregulatsiooni juurde teha - minu harjutus, näiteks. Nädalat paar annaksin ka uinutava toimega AD-d. Mure on kõrvaldatav!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet