hädas ämmaga 25.12.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu ämm on 85 aastane. Juba aastaid on ta olnud selline, et kui miski ei meeldi, siis ütleb et tema hakkab kohe ära surema, et teda ei ole kellelegi vaja jne. Tema tütred on väga kohusetundlikud, hoolitsevad igati tema eest, aga ta ei ole ikkagi rahul, vaid töötleb neid kogu aeg psühholoogiliselt. Eelmisel aastal tahtis ennast ära uputada(ei tea, kas tegelikult tahtiski), aga tiigil oli jää peal.Sellega viis ta ühe tütre endast väga välja, nii et tema maharahustamine võttis tükk aega.Siis on tal veel sellised unenäod(?) või ei tea mis, et tema surnud mees on kogu aeg kodus.
Muidu on tal nägemise ja kuulmisega kõik korras ja ka mäluga ja elust arusaamisega. Nüüd jõulude ajal ehmatas ta meid aga sellega , et ta ei saanud magada ja nägi ärkvelolles(?) igasuguseid vaimusid, koeri, keda ta kartis ja madusid, nägi et need ilmusid läbi seina ja olid tal voodis. Siis selgus, et tal oli vererõhk kõrgeks läinud. Käskis tütrel viinapudelid välja otsida viimseks võidmiseks, et temal on viimane tund tulnud. Järgmisel päeval oli ta aga voodist tõusnud, ainult veidike nõrk ja muidu täiesti normaalne. Tegelikult algavad aga tema hädad sellest, et ta on tohutult enesekeskne (eluaeg olnud)ja kui tal tekivad teistega lahkarvamused , siis arvab, et talle tehakse liiga ja et tal on sellepärast tohutult valus. Magamajäämiseks on arst talle kirjutanud Diazepexi ja siis veel mingit nõrka antidepressanti(nime ei mäleta).Ise arvab, et tal on süda tohutult haige ja ei usu, et gardiogramm on korras, aga need südamekloppimised tulevad kindlasti närvisüsteemist. Selle enda ärasuremisejuttudega on ta meid kõiki ära väsitanud.Nii öelda käib kogu aeg mingisugune kammajaa, jälle naabrinaine , kellega ta ühes majas elab, helistab suvalisel ajal, et tulge sinna ja kohapeal selgub, et polegi nagu viga midagi, oli ainult vaja natuke rääkida ja kõik on üle läinud. Haiglaravile minemisest ta keeldub ja ka tütre juurde elamaasumisest, et tal kergem oleks toime tulla, aga sellest ta aru ei saa, et töötavatel inimestel ei ole võimalik kogu aeg kohale sõita. Küsiksin, kas need nägemused, mis talle ilmsi ennast ilmutavad on hallutsinatsioonid vms. ja kui ta neid kardab võivad talle kuidagi, ohtlikud olla, kas ta võib nende eest reaalselt põgenema hakata. Ja kas võib olla nii, et ühel päeval on tal hoog peal ja teisel päeval on täiesti normaalne?Mõnikord arvab, et tal on mingid erilised võimed, kas selgelt näha või teisi mõjutada.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sellise Ämmaga saan hakkama, rohud on ka olemas, soovitused samuti.
Tulge vastuvõtule.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet