paanikahäire ja hingamine 09.08.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp hr Ennet,
palun infot, kuidas aitab paanikahäire korral paberkotti hingamine. Olen seda näinud filmidest, kuid pole siiani aru saanud selle kasulikkusest - tegemist peaks olema vist mingi süsinikdioksiidi seosega. Ise olen ärevuse ajal lihtsalt püüdnud jälgida, et hingamine oleks rahulik ja keha lõdvestunud. Teen ka regulaarselt autogeenset treeningut.

kena päeva soovides,

Ingrid

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rahustamise ürgnipid:
a) silmamunadele kerge vajutus
b) ohe, ohkav väljahingamine, mõnus (mitte pingutatud) hingamispaus, ka see "kotihingamine".
c) Minu lemmiknipiks on kuristamine, mõtteline aeglane-rahulik kuristamine, s.o. kuristades kujutleda, et VABANEN ..st ja ..st ja seda ka sõnalise mantraga kinnitada, et VABANEN-TÜHJENEN ..st ja ..st.
d) Lemmiknipiks on ka nn mõtteline suitsetamine - väljahingamine nagu suitsetajad - pikalt ja rahulikult läbi parasjagu pinges huulte; sisse hingata rahulikelt-loomuliult läbi nina; väljahingamine nagu suitsetaja.. ja sealjuures ka MÕTE, et vabanene..-st, --st ja KUJUTLUS sellest vabanemisest.
Olete õigel teel!
Ohe-sujuv väljahingamine on üks parimaid hinge-puhasteid!
NB Sporti (kehalist) tehes see mehhanism toimibki!
Ja nii kujunebki mureohkest RÕÕMU-ohe.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet