Kas mõtlen haigeks või ongi haigus? 24.07.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere lgp doktor,

olen juba kaotamas igasuguse lootuse leida õige vastus, kuna minu kogemusega on hetkel 2 arsti ja kaks erinevat arvamust ning ma ei oska enam otsustada, mida siis teha või keda uskuda. Kuna ka Teie olete arst ning mina kergelt hüpohondrik ja isemõtleja/diagnoosija, siis ehk saate mind oma hea nõua aidata. Tuleb kahjuks pikk jutt:
Tere
*vanus 26/ naine
*astmat pole kunagi olnud, ei hingamisraskust, köha jms
* 2005 oktoobris oli vasakpoolne kopsupõletik, mida raviti, kuid köha jäi pidama. 2 nädalat köhisin pidevalt (kurgus sügeles pidevalt). Pulmonoloog diagńoosos pärast 2 visiiti ja spirograafiat astma ja määras 2x päevas Seretid Diskus (algul ütles, et astmat pole, aga kui nägi, et on kerge allergia koerale, siis ütles, et on astma). Seretide võttis köha ära
*arsti ebalev käitumine jättis hinge kriipima ja läksin teise pulmonoloogi juurde
*tehti metakoliinitest ja koormustest (seretidi ei olnud võtnud metakoliinitesti eel 12 tundi ja koormustesti eel nädala) näitas, et astmat ei ole ja rohtu pole vaja võtta. Uus arst ütleb, et Seretide ei mõjuta metakoliinitesti ja vana arst ütles, et rohi mõjutab testi ja ei anna õiget tulemust, kuna rohtu olen võtnud 4 kuud 2x päevas).
*rohtu ei võtnud ca 3 kuud, aga hakkasin tundma, et hingata on raske, st sisse hingata nagu oleks raske (ei saa nagu lõpuni hingata ja ahmiks õhku) See tekib siis, kui hakkan mõtlema oma hingamisele (Paanikahäire? ) siis tunnen, et nagu oleks raske hingata, pean igat hingetõmmet sundima. Mõnikord, paar korda nädalas, on see tunne. Ei esine köha, öösel ei ärka, ei hingelda.
*Lähen uuesti vana arsti juurede, kes teeb spirograafia, kus selgub, et hingamisfunktsioon korras, rohu lisamisel erinevus puudub, aga ikka on astma. Soovitab võtta ikka Diskusi 2x päevas.
* Sooviks rasestuda teistkordselt, arst mainib, et rohtu võtta ei tohi ja kui on halb, võtku ma Ventolini. Saatis ükskõikselt mu ära ja ei selgitanud, et raseduse ajal ravimata astma on ohtlik lapsele ning on igasuguseid riske.

Keda siis uskuda?! Kas esimest arsti, kes diagnoosis astma või teist arsti, kes ütles, et astmat ei ole? 2 arsti ja 2 eri arvamust? Kas mu hingamisraskus on astmast või sellest, et kujutan ette, et on astma? (Mainiksin, et olen hüpohondrik ja kannatanud paanikahäire all ja kui on olnud näiteks suur riid mehega, siis kütan end üles ja hakkan ahmima õhku. Kord läksin ka haiglasse arstile sellepärast, kus sain tilku ja auru, aga ega tegelt hingamine paremaks ei läinud, seega kardan, et äkki oli paanikahoog pluss mõte, et nüüd oli astmaatakk? Aga samas, äkki oli päris?
*Olen segaduses, kuna tahan teist last ja olen pettunud, et arst mind ükskõikselt ära saatis, kui teatasin, et tahaks teist last. Ei andnud ta soovitusi, et kuidas raseduse kestel ravida astmat, mida teha, kuidas mõjutab. Ei tahaks riskida. Võtaksin hea meelega rohtu, kui teaksin, et see oleks vajalik.

Südamest tänan,

Katriin

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arvan, et mõlemil arstil parasjagu õigus - inimorganism ju piisavalt keeruline. Selle tohtri juhiseid, mis enesetunnet-tervist olulisemalt parandasid, järgige enam. Ja tervis tugevneb. Tervislikud eluviisid ning kerged kehalised harjutused soodustavad ka hingamiselundite paranemist-tugevnemist. Need aitavad ka vaimseid pingeid kõrvaldada (iga kehalise probleemiga kaasneb ju ka vaimseid pingeid - see ülimalt inimlik).
Rasestumise ja Lapseküsimusis olgu dirigendiks Naistearst. Kopsutohtri-te osas ei ole vaja pettuda, vaja on neilt vajalik tegevusplaan kätte saada!
Iga tera tervistavatest üritustest tuleb kasuks terve ja elurõõmsa Lapse saamisel.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet