tahax aidata 01.11.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 20.a. tudeng. Aasta tagasi lahutasid vanemad, aga praegusekski pole ema sellest üle saanud. Saan aru, et 50ndates eluaastates on raske üksikuks jääda ja olen teda toetanud nii kuidas oskan. Pole vist päevagi möödunud kui ta minu najal nutnud poleks ja kõik need mõtted, mis tal peas on, ajavad vahel mind lausa vihaseks. Aga vahel jääb mul mõistusest puudu. Kuidas talle selgeks teha, et elu pole veel läbi ja suitsiid pole selle kõige lahendus ja et peale abielu (mis polnud minu meelest kunagi eriti normaalne) on ju veel palju mille nimel elada (näiteks lapsed ja lapselapsed)???

Andke nõu!

Ette tänades Pille

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Pille, Teie seisukoht on õige, et laste ja lastelaste nimel tuleb elada. Ka isikliku ELU enda nimel on vaja jätkata, rõõmsalt ning rahuliku südamega. Lahutusmured ei möödu üleöö, aga aastapäevad on juba liiast. Soovitaksin Teie Emale arstirohu abil sellest mureaugust välja tulla, s.o. saada rohtu ja ka hingeteraapilist abi psühhiaatrilt. Eelkõige uni korda ja siis päeval piisavalt tegutsemist. Millist nn igapäevasoovitust anda? See on küllaltki individuaalne,aga tööde-toimetustega saab mõtted-hingeelu uuele rajale (kui seda töövõimet ikka veel on). Keskkonnamuutusi võiks proovida (mööbli-asjade ümberpaigutused jms.). Emal on 50 aastat elu veel ees, lastele ning lastelastele toeks ning rõõmuks. Ja see on õnn, Pille Ema. Jüri O.-M. Ennet