mis haigus see on? 21.05.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 25 naine. Käisin koolis, õppisin hästi, lahtine pea, tuupima ei pidanud. Kui sain 17, aastal 1997 käisin palju pidudel, tarbisin alkoholi, tantsisin hommikuni. Ühel peol rääkisin sõbrannadele, et paljudel peolistel on omavaheline raadioside ja teiste pealtkuulamis võimalus, kusjuures ise uskusin seda siiralt. Tagantjärgi rääkis ka ema, et rääkisin imelikku juttu, millest paljut ma ise ei mäleta. Ema kahtlustas küll, aga lasi mul siiski kooli minna. Sealt helistas õpetaja, et minuga on midagi korrast ära, ise mäletan vaid seda, et istusin matemaatika tunnis, asju välja ei võtnud, õp. küsis, et kas ma streigin, ma vastasin jah. Siis rääkisin poistele mingit imelikku juttu, nii et kõik naersid, jutu sisu ei mäleta. Ema ütles, et hakkasin imelikult käituma augusti alguses, siis kui mind koolist tagasi saadeti oli umbes oktoobri keskpaik. Õpetaja soovitas mul psühhiatri juurde minna. Kuna arsti juurde sai aja alles nädala pärast, tegin kodus veel kummalisi asju. Elame maal, läksin keset ööd jalutama oma suure musta koeraga. Läksin koeraga lähedalolevasse lauta. Kõik lüpsjad hakkasid kiljuma ja mind laudast välja ajama. Ma ei saanud ise aru, mis valesti on. Siis järgmisel ööl tõusin keset ööd jälle üles, võtsin ühe muinasjutu raamatu ja kirjutasin sinna stiilis et olen selgeltnägija ja mina näen. Ema veel väitis, et lõpus ma ei maganud üldse, vaid naersin öö läbi. Siis viidi haiglasse, ise ma sinna minna ei tahtnud, aga mulle öeldi, et seal on ufoloog, kes võiks must aru saada, siis olin nõus. Haiglas olin umbes 2 kuud. Anti tablette, tehti Elektri-kramp-ravi. Haiglast tulles olin terve, aga kohutavalt madala enesehinnanguga, et minuga selline asi juhtus. Järgmisel sügisel läksin uuesti 12.klassi samasse kooli. Lõpetasin selle edukalt. Siis läkisin ülikooli. Armastuse pärast kolisin mehe juurde teise linna, jätsin ülikooli pooleli. Algul oli kõik rahulik. Probleeme polnud. Mees oli alkohoolik, aga talle pandi ampull, seetõttu oli kaine umbes aasta. Siis aga hakkas jooma, pettis. Kaklesime ja vaidlesime. Siis ta lasti joomise pärast lahti, kolisime. Kaua me koos ei saanud olla, kui jälle ma hakkasin tegema imelikke asju. Aasta oli siis 2002. Sain ka ise seal tööle. Asjad läksid imelikuks, ma ei mäleta, mida ütlesin, aga tööandja tuli mulle kättpidi kallale. Siis läksin minema, aga arvasin, et see tööandja jälitab mind. Sõitsin bussiga nii, et ei istunud mitte pingi peal, vaid kahe pingi vahel, kartes et keegi näeb, et selle bussiga sõidan. Keegi loomulikult ei jälitanud mind. Pileti ostsin Tallinnasse, aga läksin varem maha, kuna tahtsin wc-sse minna. Bussijuhi käest küsisin, et kui kaua te peatate ja läksin. Tagasi tulles oli buss läinud. Helistasin sõbrale, kes tuli mulle järgi ja läksime Tallinnasse. Seal ma hakkasin teda süüdistama, et ta on mu tööandja sõber ja temaga koos tahavad mulle halba. Läksin ta juurest minema, läksin tädi juurde, kes ei saanud algul aru, et mul midagi viga on, veel vähem sain ma sellest ise aru. Tädi viis mu bussijaama, pani mu bussi peale, et ma koju sõidaks. Aga bussist tulin ma maha ja jooksin minema, miks ei oska öelda. Ühe öö olin lihtsalt õues ja kolasin ringi (oli suvi). Siis leidis see sõber mu üles, kes mu Tallinna tõi. Olin ta töö juures, pärast ka tema juures, aga siis jälle jooksin minema keset ööd. Sõitsin taksoga kuhugi, tahtsin sõita tädi juurde, aga takso sõitis ma ei tea kuhu. Ja Tallinnat ma ei tundnud siis eriti. Taksojuhile arvet ei maksnud ja läksin minema. Kolades jõudsin kuhugi majade hoovi, seal mõtlesin, et kuidas koju saaks. Mobiil mul oli, aga aku oli tühi. Selle maja juures oli telefoni automaat. Helistasin politseisse (tasuta number) ja politsei tuli sinna. Ei mäleta, mida neile rääkisin, aga andsin selle sõbra numbri neile. Politsei helistaski talle. Mu sõber oli sel ajal mu tädi juures ja soovitas politseil mind hullumajja viia. Sinna mind ka viidi. Olin seal umbes 2 kuud jälle. Siis pandi mulle ka grupp. Siis läksin tööle müüjaks, töötasin umbes aasta, läksin paljudega riidu, sellepärast tulin ka ära. Siis tegin autojuhiload. Ja läksin uuesti tööle, seekord puidufirmasse. Jõudsin seal kuu aega töötada, kui tekkisid jälle probleemid. Luulud, milles ise ka kahtlesin. Läksin ise hullumajja. Välja sain 2 nädala pärast. See oli siis 2005 oktoober. Kas see on skisofreenia?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Üleväsimusest (tantsud hommikuni, alkohol) jms. tekitavad psühhootilised seisundid. Need võivad korduda ja Teil ka kordusid. Tegemist võib olla maniakaalsete psühhoosi-hoogudega, aga võib olla ka mitmeid muid häireid. Teie ravitohter ütleb seda täpselt ning annab konkreetseid soovitusi ka ennetus-ravi seisukohalt.
Tänapäeval v.head rohud olemas. Kindlasti võtke ühendust oma ravitohtriga.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet