meditsiin aita meedikut 12.11.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu ema on 10 aastat psühhiaatriahaiglas ravil käinud,neurasteenia ,depressioon jne.Elasin ema juures koos 7a pojaga,juunis kolisin lahku aga linn jäi samaks ja ema hoidis last minu tööpäevadel.Juulis sai ta teada ,et lähen mehele ja kolin ära ,peale seda tekkisid emal nn ideed, et mina olen alkohoolik,peksan last jne,panin selle labiilse närvisüsteemi arvele....Nüüd oktoobris sain teada,et minu ema on esitanud lastekaitsele vallas ja koolis juba augustist saadik oma nn uusi mõtted ,kui halb ema ma olen ja taotleb nüüd lapsele hooldusõigust..Ema on pöördunud täiesti minu vastu ja lapsest on saanud kinnisidee.Lastekaitsetöötaja,kooli psühholoog ,õpetaja saavad aru,et minu ema on vaimselt haige,sest tema käitumine on nn kummaline,eksisteeriks nagu kaks erinevat inimest..Kui reaalne on sellise tausta puhul skisofreenia väljakujunemine?Lastekaitsetöötaja kuulis viimati,et tema s.t. ema elu on ohus ,tema enda jutu järgi ja inimlihast keedetakse sülti...Milline on võimalus ema abistamiseks?Meedikuna tean,et sundravi saab rakendada ainult psühhoosis haigele.Kas pean ootama ,et asi muutuks veel kriitilisemaks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Juriidilised küsimused Lapsega seoses - lastekaitsetöötajaga.
Ema tervis? Mis vanuses, mida senine ravitohter leidnud ja ütleb? Paranoilist käitumist võib põhjustada nii kiuslik iseloom, nii vaimuhaigus kui ka vanusega seotud orgaanilised muutused. On veel teisigi võimalusi. Alustada peretohtri juurest ja siis samm-sammult edasi. Peretohtri juurde ta ilmselt läheb, kohe psühhiaater - seda ilmselt pelgab.
Sundravi on vaid nendele, kes JUBA midagi korda saatnud ja kohtu korras siis vangikongist vabastatud. Tahtevastane hospitaliseerimine on näidustadud Teie poolt nimetatud ohtude (oht haigele või/ja oht teistele) korral.
Tegutsege,
Jüri O.-M. Ennet