Tourreti sündroom 29.10.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma sooviks selle haiguse kohta infot ja kas sellele haigusele on mingit ravi.Olen käinud arstil ,aga abi pole saanud.Äkki ikkagi on mingi moodus selle leevendamiseks.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleem kuulud tikide valdkonda.
Tik on tahtmatu, kiire, korduv, ebarütmiline motoorne liigutus (millesse tavaliselt on haaratud piiratud lihasgrupp) või häälitsuslik tegevus, mis algab ootamatult ja on nagu eesmärgitu. Tikke on kui vastutahtelised liigutused, kuid tavaliselt on nad tahtlikult mõneks ajaks pärsitavad. Avalduvad silmapilgutustena, kaelatõmblustena, pealiigutustena, õlakehitustena, näogrimassidena. Häälitsuslikud tikid esinevad köhatamise, kurguhäälitsuste, sisistamise või ninaga nohistamise vormis. Tikkide raskusastme variatsioone on väga palju. NB. Iga tõmblus, iga köhatus ei ole veel tiki valdkonda kuuluv.

Gilles de la Tourette'i sündroom. Selle vormi korral esinevad nii motoorsed tikid ja häälitsuslikud tikid, kuigi mõlemad ei pruugi avalduda üheaegselt. Algus on tavaliselt lapse- või noorukieas, kusjuures avalduvad varem motoorsed, hiljem ka häälituslikud. Sümptomid ägenevad sageli noorukieas. '

Pöörduge ikkagi psühhiaatri poole, sealt saate selgitusi soovitusi, vajalikku ravi.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet