kognitiivkäitumislik teraapia 15.10.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere dr. Ennet.
Vaevlen paanikahäire käes juba 5 aastat.Ennem seda polnud midagi taolisest asjast kuulnudki. Arvasin, et süda on "üleöö" väga haigeks jäänud. Kui perearst lõpuks pisikese brozüürikese ärevushäiretest pihku pistis, siis esialgu sisemiselt lausa vihastasin. Hiljem, kui raamat läbi loetud, oli üllatus kui suur. Justkui iseendast oleks lugenud... Hakkasin siis asja uurima, otsisin eneseabi raamatuid, tarvitasin AD-d, tegin hingamisharjutusi ja käisin ka psühholoogi jutul.Leevendust pakuvad kõik, kuid paranemisse suhtun nüüd juba üsna pessimislikult. Püüan viimasel ajal ilma tablettideta läbi ajada, kuid enesetunne on ikka väga kehva. Hommik algab juba pearinglusega ja südamepekslemisega.Olen sellest niiiiiiii väsinud ja kurnatud....
Minu küsimus järgmine, kus saaks läbi teha kognitiivkäitumusliku teraapia? Küsisin seda kunagi ka oma psühholoogilt, kuid selget vastust ei saanud.
Tunnen end, kui uppunu, kes püüab õlekõrrest kinni haarata.
Sooviksin väga kotuda mõnede "omasugustega", midagi grupiteraapia sarnast võiks toimuda. Tahaks kuulda ja näha inimest, kes sellisest hädast vabanaenud, kuulda ja õppida tema kogemustest, sest tegelikult tunnen end oma murega üsna üksi, kuigi tore ja toetav pere kõrval.
Kiri sai pikk ja pisut segane....
Ja veel, mida tähendab "minu ristkülik diagonaaljoonega" või midagi sellist. Järgisin juhendit (mis ei olnud mulle mõeldud, sorry) s.t. vajutasin ctrl ja F, kuid ikka asjale pihta ei saanud. Uudishimutsen, sest mure teema sama. :)
Tervitades 38 a. naine TallinnastArst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mõtlemise muutmine on asja tuum. Kognitiivse teraapia töötas välja Aaron T. Beck 1960. aastatel algselt depressiooni raviks. Teraapia põhineb kognitiivsel mudelil, mis eeldab, et psühholoogilistele probleemidele on omane mõtlemine (kognitsioon), mis on muutunud või ebafunktsionaalne ning mõjutab inimese meeleolu ja käitumist. .
Õpetades "vigaseid" mõtteid üles leidma, ümber hindama ja reaalsusega kooskõlla viima, on võimalik muuta emotsioone ja käitumist. (EduPark konverentsimaterjalidest).
Võiks öelda lihtsamalt - omandatud (õpitud) on vale mõttemudel ja sellega seotud tunde ning käitumisviis, mille käivitab tingitud refleksi põhimõttel mõni ebaadekvaatne agens.
Praktika on näidanud, et mõttemaailma korrektsioon on lihtsam peale kehalise relaxi omandamist ja üleliigsetest pingetest (stressist) vabanemist. Teiseks, praktika on õpetanud, et liigne mõtete-tunnete-tegude analüüs, neist kirjutamine, päevikusse panemine, terapeudiga arutamine võib neid ebaõigeid mudeleid mõnedel isegi kinnistada. Mina neid esialgu ei soovita.
Kuna pearinglus ja südamekloppimine on Teil nö suhteliselt nõrgemad lülid, siis neid valdkondi tugevdades on nendepoolne häire vähema tõenäosusega. Seega, teeksin minu harjutust (seal ringutus-sirutus ja painutus leevendab pearingluse probleeme, vabastab stressist, vt. "Elukiri", Jn. 2004). Südamekloppimine on taandatav ka kehaliste harjutustega.
Minu ristkülik ja diagonaal jne. leiate Control ja F klahvide korraga allavajutamisel ja siis otsitav sõna sinna aknasse. Eelnevalt minu vastused kas 10 või 50 kaupa (millest otsima hakkab).
KKT tegijad-koolitajad leiate i-netist.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Biofeedback teraapia

Tere! Sooviksin teavet biofeedback teraapia kohta. Kas on see ohutu ja milline raviv efekt võiks sellel teraapaial olla?

Aitäh!

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Seade kuvab ekraanil isiku sundmõtteid, kinnisideid, negatiivseid mõtte- ja käitumismustreid.
Miks selle masina eest Nobeli preemiat antud ei ole?
Minul sellist masinavärki ei ole, seega ...

Loe edasi

Bioresonants teraapia

Kuidas suhtute teie bioresonants teraapiasse ärevushäirete raviks? Kas see võiks aidata ja pigem hästi mõjuda?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mida te selle bioresonants teraapia all mõtlete?
Ärevushäirete ravi ikka selline, et alul veidi arstirohtu (olenevalt kaebuste iseloomust) ja kehalised-vaimsed harjutused, et liigseid pingeid maandada, ...

Loe edasi

teraapia

olen juba pool aastat psühhiaatri juures käinud ja AD-sid söönud, enne seda juba üle poole aasta paanitsenud ja ülemõelnud. peale igat teraapiaseanssi olen nagu udukogu terve päeva ja ei saa mitte midagi ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ravid-teraapiad peavad asjaolusid parandama. Kui ikka ei istu, siis ei tasu "torkida." Mida Terapeut eelnevalt selgitas?
Mina kaotatud süütuse probleeme e kaugminevikku ise aktiivselt ei ava. Pearõhk ...

Loe edasi

Kognitiivne käitumisteraapia

Tere.Sooviksin teada kus kohas toimuvad kognitiivse käitumisteraapia kursused?(Tallinnas)Põen psühhoosi ja kuuldu põhjal pidi teraapia aitama.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psühhootiliste seisundite puhul on esma-etapil oluline neuroleptikum (arstirohi). Edasine psühhoteraapia (vajadusel ka kognitiivne) määratakse raviarsti poolt. Psühhiaatriakliinikus väga head psühholoogid ...

Loe edasi

asperger, grupiteraapia

Tere
ja head uut aastat!!!

21. aastane noormees, soovib leida võimalust grupiteraapiaks. Paanikahäire ja raskendatud sotsiaalne suhtlemine. Kus on võimalik osaleda grupiteraapias ja ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psühhiatriakliiniku juures (Dispanseris ja ka osakondades) on ka psühholoogid tööl. Põhiliselt teevad nad individuaalset psühhoteraapiat. Kas mõnel neist ka rühma-teraapia hetkel plaanis on, seda peab ...

Loe edasi

Kognitiiv-käitumuslik teraapia

Kui tulemusrikas on kognitiiv-käitumuslik teraapia ärevushäirete ravis?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

See on üks osa, teatud etapil oluline osa ravimisel. Annab häid tulemusi ka ärevushäirete puhul.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

äervushäirest??

Üks pensioniikka jõudnud inimene hakkas huvitama ,kes kirjutas ,kuidas ta on ärevushäirega kimpus olnud juba 25 aastat.Mina samamoodi juba 10 aastat.Vahel mõne inimese kiri on nii sarnane ,nagu oleks ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Rühma-teraapia ja omavaheline kogemuste jagamine on jumalikult hää.
Hindan rühmaga tööd vägagi kõrgelt: 1/4 ajast teooriat, asja olemust; 1/4 info-vahetust, kogemuste jagamist; 1/4 ajast uute harjutuste-võtete ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: