Perekonnna probleemid 08.09.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

meie peres kasvab terve ja elujõuline poeglaps. Kui laps sündis oli kõik väga ideaalne vähemalt lapse esimese eluaastani. Kuid pärast hakkas hakkas kõik muutuma. (vahelduva eduga). Mees sattus joomatuuridesse( seda esines 1-2x kuus vahest harvem) ja see nagu nullis kõik olnu. Mina hakkasin tunnustust otsima mujalt. Seda ka sain. Mind kiideti, hinnati, tehti komplimente jne. Siis järsku tundsin sisemiselt,et olen valesti käitunud ja süüdistan end suhte pahemaks muutumises.
Olen selline inimene,kes tahab palju üheskoos teha. Mulle meeldib mehe tutvusringkond ja tema huvialad. Kui aga avaldan soovi temaga kaasa minna,siis ta vihastab ja ütleb,et sa ei lase mul rahus olla. Teen temale ise plaane ja surun end peale. Tema tahaks olla "vaba kui lind". Ja,et mina piiran tema vabadust. See tekitab minus sellise tunde,et oleme lapsega üleliigsed ja ta nagu väldib meid( kuid mõistus ütleb,et ei nii see ka päris ei ole, ta ju hoolib). Lihtsalt olen vist kaotanud usalduse ta vastu ja kardan,et ta hakkab jooma.
Hetkel mina ei tööta ja kui taas on minus tekkinud soov end täiendada nii ühes kui teises osas,siis mul nagu lubatakse seda. Kuid kui reaalselt mingi otsuse vastu võtan ja selleks on ka raha tarvis,siis tehakse suured silmad pähe ja öeldakse,et ma pole rahamasin.Mine tööle ja teeni ise. See mind niivõrd vihastab,et läheksingi kasvõi järgmine päev,aga laps on veel väike.
Tööle mineku osas oleme ka rääkinud,kuid piltlikult seda ei "lubata". Sest ega palk ka suur ei ole (mees teenib minust rohkem) Ja lisaks veel pean öösel ka töötama ning ta ei hetkel ei taha selle mõttega leppida,et peab lapsega oma vabast ajast jääma. Siis hakkame üksteisele miinuseid ütlema ja teema väljub raamidest ning mingit tulemust ei ole.
Ma ei saa aru,kas tõesti ma olen mingi kodukana. Teen süüa,koristan,triigin jne. Tahaks lapse kasvatamise kõrvale ka endale mingit muud väljundit. Aga mees mind ei mõista ja ema ka ei mõista. Ma ei tea millise hoiaku pean võtma?
Äkki oskate teie oma elukogemuse põhjal midagi soovitada?

Ette tänades.
Murest murtud pereema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ühtepidi asi ülimalt lihtne - panna eelistused e prioriteedid paika ja siis selliselt ka tegutseda. Milline on Teil tähtsuste jada? Millised on Lapse Isa sihid, suunad? Milline on teie kolme kolmainsus e ühisosa - kus kõigi vaated-tegemised on ühes helistikus? Endale tuleb selgeks teha ka see, et kõrvalistes küsimustes ei maksa tolmu keerutada - see üks suurimaid diplomaatilisi eksimusi. Kõrvaliste (vähetähtsate, ebaoluliste) küsimustega seoses ei maksa pealiini, peaeesmärke unustada.
Perenõustamised ja muud konsulteerimised jõuavad (peavad jõudma) ikkagi põhiväärtuste ja põhihoiakuteni. Kui need majakad on enda jaoks paika pandud, siis muu siin elulainetel on vaid nende majakate suunas purjetamine. Kui majakaid ei ole, siis on vaid Browni liikumine - siblime ja siblime ja jäämegi siblima - vajalikus (hingeläheduse) suunas, eesmärgistatud liikumist ning liikumisrõõmu ei ole.
Minu kuldreege: "Elus - järelikult õnnelik!" Selle õnnepäikese all on ju loomulikult omad mured-rõõmud. Ja need mured peavad meid suunama uut moodi mõtlema, uut moodi tegutsema, uusi hoiakuid leidma, uusi lahendeid otsima. Mure on ju valgusfoori punane tuli - midagi on vaja siin elu näitelaval muuta: lugulaulu, lavastust, näitemeisterlikkust, rolli. Tuleb tunda ka publikut - elukaaslasi, kaaskondseid.
Ka pihtimine aitab neid probleeme endas ja enda ümber lahendada.
Vajadusel tulege pihile, jutule.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Ärevus ja mälupropleemid

Tere ma tahtsin küsida veel kas mälupropleemid võivad olla ka ärevusest, sest mul on koguaeg mälupropleemid ka.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psüühikas ja kogu organismis on kõik omavahel seotud :
Terves kehas terve vaim - iga asi mis keha tugevdab-parandab tugevdab ka psüühikat, mälu, meeleolu.
Pingete maandamine - paraneb nii ...

Loe edasi

Ärevus ja luuvalud

Kas ärevusega võivad kaasneda erinevad luuvalud? Mul valutavad vahepeal nii käed kui jalad kui pea ja selg.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ärevus ja stress mõjutab nn luuvalusid ja teisi valusid, millest kirjutasid.
Ärevusest ja stressis saad vabaneda - korralik uni, jalutuskäigud, rahustavad harjutused, (Vt otsinguga Enneti palve ...

Loe edasi

Alkoholi tarbimine

Tere.
Kas alkohol mõjub mulle ka siis kui keegi teine joonud on ja mind suudleb?

Tahtlikult väldin ise alkoholi ärevuse tõttu ja olukord tekitas paranoia

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ei levi. Sõbrasuhted olgu ikka mõlemile soovitud - suhtled meeldiva inimesega, Alkoholi aurud ei sobi.
Küsi mõttes endalt ja siis selle järgi tegutse-käitu.

Jüri.-M. Ennet

Loe edasi

Psüühikahäired

Tere! Mul on skisoafektiivsed häired. Enda laps sündis tervena, aga kas mu tütar tohib saada lapse või minu haigused võivad olla pärilikud lapselapsele? Kui suur on see risk ja kas see on pärilik haigus?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Igal inimesel on eelsoodumus millekski väga heaks (tervise, iseloomu, võimete aspektis) ja inimestel on eelsoodumusi ka haiguste valdkonnas. Kuna lapsel tervis hea, siis lapselapsel on see tervise potentsiaal ...

Loe edasi

unehäired

Mul on unehäired olnud juba 20 aastat .Perearst kirjutas mulle kogu aeg välja solmonsit ,millega magasin 6-8 h öösel .Nüüd pole mul perearsti (läks vanaduspuhkusele ) Mida nüüd teha ,olen juba mitu ööd ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Uue perearsdtiga vestelda, et kiudas eelmise perearsti käest abi saite. Et seda rada jätkata, mis aitas.
Soe tee, jalutuskäigud ja muu, mis teid aidanud on.
Iga tera tervise salve tuleb kasuks, ...

Loe edasi

Medikamentosne ravi

Kuidas ravida stressi, mis hakkab tervisele (südamerütmihäired, kõrgvererõhutõbi, koormustaluvuse langus, lennureisidel hüpertatsioonikriisid, ärevus).

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ilmaelu võtke nagu sportlikku treeningut - igapäevane rahulik tegevus annab jõudu juurde, treenib elujõudu ning edendab töövõimet. Une-eelne rituaal.
Andmise rõõm: lastele ja lastega, abikaasale. ...

Loe edasi

Pingepeavalu, fibromüalgiia, neoroos

Tere!
Lugupeetud doktor, palun aidake nõuga. Kannatan pingepeavaludest juba mitu aastat. Tavaliselt hood on veebruar-märts ja kestab kuu aega. Praegu juba kaks kuud. Eelmine hoog oli eelmisel aastal ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Peaaju verevarustus vajab optimaalset regulatsiooni - peaaju ju kolju sees ja see kolju ju oma mahtu ei muuda, muutma peame peaaju verevarustust.
Seega ortostaatilised harjutused: pea üleval-käed ...

Loe edasi

Küsimus

Tere! Tekkis järgnev küsimus: “Olen kogenud ärevushäireid ja paanikahoogusi mitmeid aastaid. Vahepeal olin täitsa heal järjel juba(paanikahoogude) mõttes, tarvitasin regulaarselt alprasolaami 0.5mg tbl. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui teha harjutusi, siis tablettide vajadus samm-sammult väheneb.
Sõltuvuse ohtu peab loomulikult silme ees hoidma. Tableti osakaal on 1/10, harjutuste mõju 9/10.
vt varasemad.
Head ...

Loe edasi

Laps muutus äkki vägivaldseks

Tere!
Laps õpib eriklassis. Sellest aastast klassis 4 poissi ja uus klassijuhataja (varasemalt oli 7 last klassis). Poisid omavahel läbi ei saa. Äkitselt muutus laps vägivaldseks - ennekõike just ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Hüperaktiivsus. Laps saab sisepingetest vabaneda eelkõige kehalise aktiivsuse kaudu. Ujumine on väga hea.
Lisaks vaja lastepsühhiaatri poolt veidi neuroleptikumi.
Kõik relaks-harjutused ...

Loe edasi

Kas ma olen hulluks minemas või olengi?

Tere!
Olen abielusi ja imelise 4 poisi ema ja ühe kasupoja oma. Elame kõik koos.
Lugu sai alguse 2020 aastal,kui viimase poisi sünnitasin. Meil kärgperendus ainult viimane laps ühine.
Kasupoeg ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Perekond eeldab, et isa-ema-lapsed on suur ja sõbralik tervik.
Meespere (poisid) vajavad tegutsevat isa, pereliikmeid koosmeelel juhtivat isa, poisse kasvatavat isa.
Seega igal õhtul - poisid ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: