metadoonasendusravi mõju organismile 14.03.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

kuidas mõjub metadoon inimorganismile, raseorganismile

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Metadoon on sünteetiline opiaat, mõjutab organismis opioidi retseptoreid, eriti μ-retseptoreid. Müü retseptorid mõjuvad valuvaigistavalt, hingamist pärssivalt, eufooriat ning sõltuvust tekitavalt.
Selliselt mõjub ta ka "raseorganismile".
Pidage nõu oma naistearstiga ja saate õiged soovitused raseduse küsimuses.
Metadoon sünteesiti Teise Ilmasõja ajal valuvaigitamise eesmärgil (sõjas ju seda valu "jagatakse" piisavalt). Kasutatakse valuvaigistina ka suurte valude leevendamiseks vähihaigetel.
Kasutatakse ka opiaatsõltlaste võõrutusraviks, "narkotsi" kasutamine on siis mingilgi määral kontrollitava annusega, organismi funktsioonid teataval määral juhitavamad. Metadoon on vaid üks komponent võõrutusravis, vaid üks.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet