häbelikkus 11.03.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mis on häbelikkuse tekkepõhjused? (mind huvitavad just häbelikkuse tekkepõhjused noorukieas). Missgune on lapsevanemate roll selles, et nooruk on häbelik?
Võib-olla oskate soovitada teemakohast kirjandust.

Tänud,
H.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mida enesekindlam on noor inimene, seda vähem on häbelikkust. Enesekindlust suurendab oskus(ed) midagi hästi osata, hästi teha, olla milleski tubli. Tublidust kiidetakse. Kui vanemad piisavalt kiidavad ja julgustavad, siis on ka häbelikkust vähe. Tuleb ka ise ennast kiita ja julgustada. Endaga rahul olla.
Kehalised harjutused tõstavad samuti enesekindlust.
Neti otsinguga sain praegu üle 200 viite häbelikkuse kohta. Sealt võiks alustada.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet