Psühhiaatri läbivaatusele sunniviisiliselt? 15.11.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Soovin Teie nõuannet.
Tegemist on 69 aastase mehega, kes on krooniline alkohoolik ja viimasel aastal muutunud väga agressiivseks ja tema käitumises on paranoiat märgata: kahtlustab, et teised varastavad tema raha, korteris käivad "mingid inimesed" ja käitub ka vastavalt sellele - käsib abikaasal ja lapsel kodust lahkuda. Temaga on võimatu rääkida ja oma praeguse seisundi (dementsus?) tõttu on lähedastel raske aru saada temast. On olnud juhuseid, kus ta jätab gaasikraani lahti ja paneb köögi põlema toitu tehes, mõnikord ei oska ta poest tulles enam koduteed leida ja läheb abikaasale põhjuseta kallale. Mina kui tütar pakkusin hooldaja võtmist talle, uhke isa ei nõustunud. Nende naabrid elavad juba pidevas hirmus, aga ma ei saa hooldajat võtta, kes olukorral ja isal silma peal hoiaks kui inimene sellega ise nõus pole.
Sooviksin isa psühhiaatrilisele läbivaatusele saata, aga vabatahtlikult ei lähe ta sinna iialgi, pigem on teised hullud ümberringi, temal puudub haiguskriitika täielikult. Kuna tegemist on Ida-Virumaaga, siis võin oma kogemustele tuginedes öelda, et sealsed vähesed psühhiaatrid tunnistavad ebaadekvaatse inimese silmagi pilgutamata vaimselt terveks. Leian, et isal oleks väga vaja kohtumist psühhiaatriga. Aga siiski - kuskohast ma peaksin alustama ja mismoodi toimima? Lugesin psühhiaatriaseadust ja seal oli juttu sotsiaaltöötajast, perearstist ja psühhiaatrist. Et mismoodi täpselt see protsess toimuma peaks?
Tänud ette.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleem komplitseeritud. Tahtevastane hospitaliseerimine tuleb päevakorda vaid siis, kui ohtlik endale ja/või teistele. Seadus on küll ilus, aga praktiline elu veidi (loe - palju) keerulisem.
Alustaksin perearstist, kes annab tervisele esimese objektiivse ja meditsiinile hinnagu ja ka soovitused.
Kirjast jääb mulje, et probleeme tervisega mitu: alkoholismi, dementsust, paranoiat. Kõiki neid saab mõjutada arstide poolt.
Sotsiaaltöötaja probleem kerkib päevakorda siis, kui tegemist vaegurlusega (invaliidsusega), seda vormistab kas siis perearst või siis psühhiaater.
Kes üritab, see lahendi ka leiab!
Aleksander Suur e Makedoonia Aleksander jõi end noorena surnuks.
69 aastane mees on veel elus - järelikult on veel aega ning vaja tegutseda.
Tegutsege,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Alkoholism

Olen alkohoolik ja tahan sellest vabaneda

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Liht- ja täisminevik jätavad jälje ja mingil määral toimivad olevikus. Aga minevikku me muuta ei saa. Suhtumine minevikku muudab meie suhtumist olevikku. Muuta saame suhtumist sellesse minevikku ja sealt ...

Loe edasi

Ravimite võrdlus

Tere
Kui palju peab võtma bromazepsmi et vastaks 2.5mg le xansxile.Tean ,et on olemas tabel ,sga ei suuda internetiavarustest leida.

Parimat.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

vt eelnev.

Loe edasi

Ravimite võrdlus

Tere
Kui palju peab võtma bromazepsmi et vastaks 2.5mg le xansxile.Tean ,et on olemas tabel ,sga ei suuda internetiavarustest leida.

Parimat.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Broomasepaam on tugevama toimega kui Xanax.
Seega - alustada väikesest broomasepaami annusest, vajadusel siis annust tõsta.
Koostöö raviarstiga on vajalik.
Tervislikud eluviisid, ...

Loe edasi

Enesetapu soov

Mõtted elust lahkuda algasid mitu kuud tagasi ja viimstel nädalatel on igapäevased. Depressioon algas aastaid tagasi ja olen proovinud erinevad ravimeid. Mitmed ei sobinud üldse, näit. Ketipiror, Elontril, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Olete väga tubli olnud ja aidanud-kasvatanud, pakkunud-toitnud nii et igapäevaleib laual on ja vaimutoit pidevalt käeulatuses. Teid on vajatud ja vajatakse ka praegu.
Ka aitaja vajab puhkust, puhkehetki. ...

Loe edasi

Paliperidooni depoo

Tere!


Sain psühhiaatrilt skisoafektiivse häire diagnoosi. Kõik algas ca. 6 aastat tagasi ärevusega, siis tuli depressiooni diagnoos, pärast seda ATH, pärast seda autismispekter, hiljem ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Teatate rõõmsalt - Hetkel jõudsin hea ravimikombinatsioonini erinevate arstidega, mus koosneb Xeplion 50 mg depoo, Depakine 1000 mg, Flux 20 mg ja vajadusel Concerta 54 mg. Toimib väga hästi.

Loe edasi

Täiskasvanute ATH

Tere, olen tutvunud siin lehel teie poolt vastatud teemadele ning paraku oma küsimusele konkreetset vastust ei leidnud. Kas oskate mulle öelda, kuhu/kelle poole täpselt pöörduma peaks, kui sooviksin ennast ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

TUKi Psühhiaatriakliinikus töötavad psühhiaatrid ja kliinilised psühholoogid. Psühhiaatri juures selle küsimuse lahendus algab, vajadusel kaasatakse kliiniline psühholoog ning tehakse teste.
Tervitustega, ...

Loe edasi

Une häired

Tere! Mind on vaevanud terve elu unehäired (sonimine ja unes kôndimine).. Nüüdseks on see halvendanud elukvaliteeti, olen tööl väsinud, jôuetu. Tihti on uneärevus (näen madu vôi mingit looma enda poole ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1. Otsustamatus väsitab-häirib kümneid kordi rohkem kui nö ebamugav otsus. Võtta vastu vajalikke otsuseid ja sellest tulenevalt siis ka tegutseda. Optimistlikult.
2. Depressioon ja unetus on kaksikud, ...

Loe edasi

ATH ja relvaluba

Tere!

Tahtsin uurida kas ath diagnoos välistab relvaloa saamist. Nõuete kohaselt välistavad relvaloa saamist pervasiivsed arenguhäired ja muud rasked lapseeas alanud käitumis- ja tundeeluhäired, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psüühikahäirete spekter on lai, seda ka ath. Seega - käsud-keelud relvaloa aspektist sõltuvad konkreetse inimese käesolevast psüühilisest seisundist.
Relvaloa saamine või hetkel mitte sõltub Psühhiaatri ...

Loe edasi

Stress +glaukoom

Minul on glaukoom, parem silm pime. Depressiooni rohtusid vötta ei saa. Mida teha? Otsin abi juba aasta, olukord aina paheneb.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Koosmeel on imerohi,
on poliitikuid – ka erakondade sees - kes paanikat ja lahkhelisid külvavad, rahvast sektoritesse-kastidesse paigutavad. Praktiline elu avab inimeste tõelise olemuse.
Koosmeele ...

Loe edasi

Paanikahoog

Tere, olen väga mures enda pärast, mul on hakanud olema vasakul pool rinnus 2 päeva nädalas mitme tunnilised suured valud mida vältida ei saa ja süda on natuke paha, tundub, et see on vist paanikahoog. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paanikahoogude ravimine, olukorra parandamine algab une-hügieenist. Tekkivaid unehäireid on mitmeid.
Iga tera und soodustavasse varasalve tuleb kasuks. Iga tera! Elu- ja olme keskonna muutused mõjutavad ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: