serotoninni sündroom 26.10.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Proovin palju erinevaid anti-depressante ning muid serotonini mõjutavaid ravimeid. Olen tänu internetile kursis aga võimaliku ohuga - toksiline serotonini sündroom.

Võtan lisaks kroonilise valu tõttu pikemat aega Tramadoli.
Viimasel ajal on aga tihti hakanud tabama hood, kui hakkab väga kummaline, ärev ning nõrkuse tunne.

Millised on selle sümptomid (kuna rahutus kaasneb SS-ga, siis milliine sümptom eristab kindlalt SS-i tavaliset paanikas? Millise sümptomi puudmisel ei ole kindlasti tegu antud sündroomiga)

Kas lihasnõrkus (käies on tunne, et jalad ei kanna - vahel ei kannagi), surinad üle keha, "surve" tunne peas ning samuti pea kihelus, ning tunne, et kohe minestan, võivad ka viidata serotonini sündroomile?

Olen lugenud, et see võib muutuda kiiresti surmavaks... Mille järgi aru saada, kui olukord muutub tõsiseks ning milline on ravi kergematel juhtudel?

Kuna paljud arstid (psühhiaatrid) ei ole antud sündroomist midagi kuulnud, tekib küsimus, kas haiglasse pöördumisest on kasu, kui tekib hirm, et olukord tõsine on?

Lisaks: põen kroonilist (neuropaatiline) valu sündroomi. lahendusi aga ei leita, anti-depr. ja neuroleptikumid ei sobi. Loen informatsiooni internetist ning igal pool mainitakse raviks ka tugevamaid valuvaigisteid nagu nt. oxycodone. Kas Eestist sellist ravi vormi üldsegist ei kasutata?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arst, kes ravib Teie kroonilist valu olgu dirigendiks nr. 1. Temaga tehke konkreetne raviplaan ja tegevuskava olukorra parandamiseks. Tema suunab Teid ka vajadusel psühhiaatri jutule (konsultatsioonile) ja siis saate vajadusel Teile sobivat AD.
See sündroom, millest räägite, tekib suurte annuste ja kestva tarvitamise korral ja vähestel-harvadel juhtudel. Seda niisama karta küll vaja ei ole.
Peaaegu kõik olulised ravimid on tänapäeval ka meie vabariigis saadaval ja koos ravitohtriga leiate Teile sobiliku.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

aspergeri sündroom

Püüdsin netist uurida, kuid tulutult - kas aspergeri sündroom, autism - võivad olla pärilikud? Kui ühel lapsel on esinenud, kas on olemas tõenäosus, et võib olla ka järgmisel lapsel?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Aspergeri sündroom.
Seisundile on iseloomulik autismile tüüpiline sotsiaalse suhtlemise kvalitatiivne häire koos huvide ja tegevuse piiratusega, stereotüüpsusega ja ühetaolisusega. Autismist erineb ...

Loe edasi

klimmel-feili sündroom

Tere!
Mida kujutab endast Klimmel-Feili sündroom? Kas see antakse järglastele edasi (minu elukaaslasel on selline asi ja ma tahaksin teada, kas temaga saadud lapsed tuleksid n-ö tavalised või see ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Klimmel-Feili sündroomi ma ei tea. Milline on haigus? On Klippel-Feili sündroom, aga see ei ole minu eriala.

klippel-feil syndrome
Fused vertebrae, especially cervical spine (C3-C4), ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: