püsimatus 05.10.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 22 aastane üliõpilane. Viimasel ajal on probleemiks suutmatus keskenduda ja üldse täita oma kohustusi. Loengutes ma ei suuda jälgida-mõtted on pidevalt hajalii. Samuti on väga raske üldse sundida ennast midagi tegema, puudub huvi ja tahe. keeruline on ka kodus olla, kodu on väike ja omaette olemise võimalust ei ole. Nii ma siis käingi sõbrannade vahet, sest see on kuidagi talutavam. Probleemid on aga vanemate arusaamises, et miks ma ei taha kodus olla. Palju on ütlemist, et eelkõige peaks õppimine olema esikohal, aga mis ma teen kodus seal uberikus, kus iga natukese aja pärast ütleb isa midagi õelat. Asi on selles, et nii läheb ainult hullemaks, kaob viimanegi tahe õppida ja kodus olla. Normaalse kodu leidmine on ka lootusetu.
H.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Viimasel ajal on probleemiks suutmatus keskenduda ja üldse täita oma kohustusi. Loengutes ma ei suuda jälgida-mõtted on pidevalt hajalii.
- Siin soovituseks korralikult, piisavalt puhata. Rezhiim on oluline. Õppetükke võtta rõõmuga, huviga, mänguliselt, võtta kui toredat võimalust aju (ennast) treenida.
Kodu on väike ja omaette olemise võimalust ei ole.
- Sõbrannade juures on õppida hea, aga ilmselt ka raamatukogus, seal vist paremgi veel. Vanemate ümberkasvatamisega vaeva näha ei ole mõtet - iga põlvkond elab suuresti "omas ajas" ja suhteliselt vähesed suudavad noortega sammu pidada. Nii on see olnud aastatuhandeid.
Veidi aitab mõtteid koguda ka nn "ajuvitamiin" e Fluanxol. Seda kirjutab psühhiaater. Temaga vesteldes selgub, kas ta kirjutab. Mina seda soovitaksin: aitab meeleolu korrigeerida, sisemiselt tasakaalustuda, mõtteid koondada, vaimujõudu tugevdada.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet