Pikaajalised söömishäired 08.09.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, vabandan juba ette, et ilmselt tuhandendat korda suht sarnasele küsimusele olete pidanud vastama, kuid minu puhul on tegemist just minule tähtsa küsimusega.
14 aastaselt alustasin oma esimese dieediga, mille algatajateks olid eakaaslaste kommentaarid ja muud tegurid, ilmselt suutsin nad ka mind veenda, et olen paks. Esialgne dieet kasvas aga üle nüüd juba ligi 10 aastaseks katsumuseks. 3 aastat anorkesiat, millele on järgnenud aastad ja aastad anoreksiat söömishoogudega (nii defineeris seda minu kunagine arst psühhoneuroloogia haiglas). Juba aastaid olen elanud tühja elu - ainsaks kinnismõtteks kaal ja söömine kui selline. Raske on seda põrgut siinkohal sõnadesse panna. Ma parem ei hakka rääkima paanikahoogudest, enese vigastamisest, depressioonist, valedest ja toidu peitmisest, peretülidest, varjamisest, kõikehõlmavast tühjusest hinges ning mis põhiline, abitusest sellest ringist välja murda. Käisin mõned aastad tagasi psühhoneuroloogia haiglas ühe naisterahva juures, kes nende küsimustega peaks tegelema, kuid see ei mõjunud. Mulle ei loe, et olen tegelikult nn. õnnelik inimene. Lõpetasin edukalt keskkooli, suundusin tõrgeteta riigieelasrvelisele kohale ülikooli, mille lõpetasin samuti parima lõputöö tulemusega, paari kuu pärast olin juba tööl (ilma et eriti midagi selleks tegema oleks pidanud). Töökaaslased on toredad ning töö konti ei murra...Perekond on mul tore, läbisaamisel probleeme ei esine. Veidi rohkem kui kuu aega tagasi abiellusin. Nüüd loodame saada mulle viisa, et Ameerikasse oma abikaasa juurde elama saaksin asuda. Minu elus peaks valitsema armastus, huvi ja ootus minu ees seisva elu ees...noorus, mis ei tulen enam tagasi, nagu laulusalm ütleb....kuid ma ei tunne seda....mõtlen vaid sellest, et saaksin end kuidagi muuta...et juuksed oleksid juba pikemad, et ilusaid riideid saaks kappi ikka rohkem ja rohkem, et kuskilt saaksin just täna selle vajamineva koguse tahtejõudu et 12 kilo alla võtta ning siis otsida üles kõik minu exmehed, exsõbranna jne et näidata neile, mida mina olen saavutanud...ma olen ju kõhn ja ilus...Kuigi armastan oma abikaasat väga, tunnen end haavatuna, kui teistelt meestelt tähelepanu ei saa....Just täna olen jälle oma nn dieeti rikkunud ning tunnen end täieliku luuserina....helistasin hommikul tööle ja luiskasin et olen haige....ma ei suutnud lihtsalt koduuksest välja minna....kuidas ometi saaksin tagasi selle kelle nii kauaks olen kaotanud - enda....???

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui möned poliitikud suudavad valimiste-eelselt hoogsalt erakonda vahetada, siis tavainimene peaks suutma ka hoiakuid enda suhtes muuta.
Soovite meeldida oma abikaasale (meeste tähelepanu näib ka oluline olema), siis vaadelge ja hinnake ilu (enda ilu ja keha ja kaalukust) mehe silmade läbi. Kui mees kohtab naist, siis ei ole ju kysimuseks, et palju kaalud ja kas tegeled nn kaalujälgimisega? Meest huvitab tervislike elukommetega, kaine, sportlik, toonuses, röömsameelne, optimistlik, lapsi sooviv ja meeleledi kasvatav, naiselik naine. Köik see kokku oleks liiga sinisilmne, aga osa sellest loetelust kindlasti. Midagi eelnevast ju Teil mehele (meestele) "kiirata" ja esitella on!
Kui on, siis andke aga esitella!
Iga päev yks tarkusetera kasutusele! Kui köiki tarkusi korraga rakendama hakkate, siis jookseb asi "puusse". Yks tera korraga ja abikaasa silmade läbi asjadele läheneda. Kyll siis saabub aega, et ka omil silmil endale meeldite.
Pange nädalavahetusel yheks päevaks parem käsi tasku - kyll siis öhtul tunnete, et need kilogrammide probleemid on nii tyhisuste tyhisus, et lausa naeru ajab peale.
Käsi tasku!
Psyhhiaatri abi vajate ka. Körvaltvaatleja juhised on kasuks, möned rohud ja harjutused julgustuseks.
Olge önnelik sellest, mis Teil juba praegu on!
Tervitustega,
Jyri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Söömishäire

Tere, kas Teie meelest vastab tõele lause: Söömishäired ei ole tingitud inimese kehakaalust, vaid tema psühholoogilisest nõrkusest?

Tänan.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Söömishäirete põhjuseks on sisepinged, varjatud või siis varjamatu depressiivne seisund ning enda minaga rahulolematus. Sööpmishäiretel on ka mitmeid kehalise tervisega seotud põhjusi (hormonaalsed nihked, ...

Loe edasi

söömishäired

kuhu ma peaksin Tallinnas minema, et saada abi söömishäirete puhul?
olen 22. aastane naine, natuke ülekaaluline. söön küllaltki ebaregulaarselt ega vali, mida suhu pistan. aeg-ajalt tuleb ette ka ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tallinna Psühhiaatriakliiniku (Disp. regitratuur tel. 697 44 44) tohtrid aitavad,
eratohtrid aitavad.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

depressioon ja söömishäired

Tere,
Olen 19 aastane neiu ja mul on küsimus, et kas söömishäired võivad olla depressiooni põhjuseks.Nimelt kannatan teist aastat depressiooni all.Võtan antidepressante ja olen viibinud psühhiaatriahaiglas.Mu ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Söömishäired on enamikel juhtudel depressiooni tagajärjel. Väljendunud söömishäire aga juba suurendab olemasolevat kurvameelsust. Depressiooni tekkel on ka omad põhjused ja neid on vaja välja selgitada. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: