Kuidas ise ravida alkoholikut? 26.04.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
ei tea kust alustadagi, kahjuks olukord on selline, et sundravile liigset alkoholi tarvitavat inimest ei saa saata, ainult kui rikub avalikku korda (ehk siis läbi politseid) või siis et isik läheb vabatahtlikult.
Mida aga teha nendel, kes ise probleemi ei tunnista, vabatahtlikult ravile ei soovi, politseiga tegemist ka ei oma.
Mu ema on 48 aastat vana, iga päev joob, tänase päeva seisuga ta ei ole kainestanud 2 nädala jooksul, joob kanget 8% õlut ja dzinni. Ning joobeseisundis muutub ta üliaktiivseks, karjub, ei saa lõpetada ning otsib seiklusi, raiskab raha, jne. Tööl ta ei käi juba mitu aastat (läks ära haiguse tõttu), materiaalsed probleemid puuduvad.
Põhjuseks miks joob toob ütleb, et vilets (era)elu on, ta on lahutatud mitu aastat ning sobivat elukaaslast ei ole kahjuks leidnud.
Siit küsimus, kas eksisteerivad mingid ravimid või mingid preparaadid, mida saaks siis alkoholisõltlase anda kodustes tingimustes, juhul kui ta keeldub vabatahlikult ennast ravida. Selline olukord väga mõjub koduste peale, ning kedagi ta ei kuula.
Ette tänades ning lootes vastusele,
Inna

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Kahjuks ei saa Teid rõõmustada.Igasugust sõltuvus saab
ravida vaid inimese enda soovil.vägisi ei võõruta.Küll aga
inimese suhtumine aja jooksul võib muutuda.Mõnda on võimalik
mõjutada ja motiveerida.Mõnel tekkib selginemine ja soov end
muuta teatud tingimustes (tervis,peresuhted jne).Kahjuks aga
paljudel see ei teki ja lõpuks lõpeb nende sõltlaskarjäär kurvalt.
Alkoholivastased tabletid on olmas (põhjustavad alkoholiga
tugeva reaktsiooni),kuid neid tohib siiski anda patsiendile
teadlikult(abivahend võõrutamisel).
lugupidamisega
J.Mumma