kummitab 21.04.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, olen 19 aastane noormees ja mul on üks mure. Mis teha ja millest võib see kyll tingitud olla kui üks lause hakkab kummitama ja ei taha kuidagi ära kaduda? Kummitab see mind juba umbes pool aastat. Enda mõttes pean nagu koguaeg seda mõttetut fraasi kordama. See häirib tõsiselt mind koguaeg, ei lase rahus olla. Tihtipeale kummitab isegi rääkimise ajal ei lase rahulikult lauseid välja õelda. See pole mitte niisama, et kui mingi laulujupike hakkab mõneks ajaks kummitama ja seejärel kaob, vaid see fraas kummitab mind koguaeg ja on tõsiseks probleemiks. See teadmine et ma ei ole vaba, tegitab minus pideva pingeseisundi mis ei anna rahu, piinab. Kas see võib olla äkki tingitud sellest, et olen juba mõnda aega depresioonis olnud, või äkki olen hoopis sellepärast depresioonis et see mind kummitab??? Kas on ka sellele häirele mingi konkreetne diagnoos olemas? Kui võimalik, siis palun vastata igale küsimärgiga lausele! Ette tänades, murelik mees.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Taolisi häireid nimetatakse sundnähtudeks (obsessiiv-kompulsiivne
häire)Kurdate ka meeleoluhäirete üle.
See on õige,et üks võib süvendada teist.
Igal juhul vajaksite ravi ja Teid saab ka aidata.Ei tasu piinelda
ja see pundar võib süveneda.Peaksite pöörduma ikkagi psühhiaatri
poole.Saatekirja ei ole vaja selleks.Panna aeg kinni ja rääkida
mure ära.
Soovin head paranemist!
J.Mumma