kevad 17.03.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on selline mure. Igal kevadel olen lausa depressioonis ja ei talu kevade tulekut. Üks asi on kevadväsimus, teine aga see, et kevadeti on lausa mingi massihüsteeria rääkida sellest, et kõik peavad kevade tulles kohutavalt rõõmsad olema või et kevad lahendab automaatselt kõik mured. Minul on aga töö iseloomu tõttu just veebruarist maikuuni kõige pingelisem tööperiood ja vähemalt topeltkoormus tavalise töötempoga võrreldes. Väga masendab ka see, et kõik suruvad peale, et peab hirmsasti rõõmustama. Mina aga ei suuda. Kõige rohkem häirib see, et päevad muutuvad valgemaks ja mul on tunne, et olen täiesti alasti ja kõigile kättesaadav, et haiget teha. Kõige paremini tunnen end oktoobris- novembris, kui on pime. Kevadel suureneb töökoormus järsult ja tekib tunne, et ei jõua millegagi toime tulla, ka oleksin kõikide naeru all, kui ütleksin, et mulle kevade tulek ja see hüsteeria ei meeldi. Maikuus on juba kõik paremini. Aga märtsis on väga raske harjuda valge ajaga ja väsimusega. Mul on tunne, et kaitset ei ole mitte kusagil. Elan suure paneelmaja esimesel korrusel ja pidevalt on tunne, et tubadel ei ole seinu ümber, et söögilaud on keset õue ja kõik saavad mind pidevalt jälgida. Kodus on pidevalt kardinad ees, et kuidagimoodigi inimeste eest peidus olla. Olen püüdnud kõik teha, et kevadväsimusega toime tulla, aga see aitab vähe. Ka nukrutsen just märtsis- aprillis väga tugevalt, praegu on minu kõige raskem aeg. Olen loomult väga endassetõmbunud ja elus inimestelt ka parasjagu haiget saanud. Olen ma seetõttu ebanormaalne, kui kohe kuidagi ei istu see paljuhõisatud kevade tulek ja kuidas saada üle kevadmasendusest? Kui on sügis ja hall aeg, tunnen end ideaalselt. Mida teha?

Ette tänulikult
Nukrutseja

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhiaater saab Teid aidata.
See kevadine "Kuninga uute rõivaste tunne", see avatuse, alastioleku, kardinate vajaduse tunne ja see kevadnukruse tunne vajab korrigeerimist, muutmist - seda ju Te ka ise tahate. Psühhiaatril on vahendeid Teie aitamiseks. Minge/tulge vastuvõtule.
Kevadel ei pea kõik hõiskama, aga ega nukrutsema ka ei pea. Teie töökoormuse ja puhkuse suhe vajab arvatavasti korrigeerimist. Teiega vesteldes tuleb teisigi soovitusi.
Vastuvõtule.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet