ELUOHTLIK OLUKORD 29.06.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen Teilt korra juba nõu küsinud,kuid probleem ei lahenenud. Nimelt kunagi ma kirjutasin ühest Afkanistaanis sõdinud,nüüd alkohoolikuks muutunud mehest, kes terroriseerib oma peret, eriti siis kui ta on alkoholi tarbinud. Saime ta panna Põlva haiglasse ,kus ta pidi algul olema 2 nädalat,aga ei hoitud nädalatki ja tulemusi ei mingisuguseid. Nüüd on ta mittekaines olekus olnud 10 päeva ja terve pere (tema isa, vend oma perega, tema naine 2e lapsega) peab kannatama tema terrori all. Terror seisneb selles, et nõuab raha, teeb igasuguseid ähvardusi, on ka vägivaldne,käib oma naist tülitamas, kes kolis maakodust ära asulasse juba 5kuud tagasi ja pragu ajab lahutuse asju.Tulemus on selline, et(olen vennanaine) seda siin kirjutades(olukorrale mõeldes) hakkasid mul käed värisema. Kindlasti on tema seisu hullemaks teinud ka see lahutuse asi, kuid tal pole ju mingit õigust terroriks.

MINA SOOVIN TEADA, KAS SELLIST INIMEST SAAB MINGISSE ASUTUSSE PANNA, NAGU VANUREID VANADEKODUSSE, SEST TAL ON RASKE PUUDEGA PENSION JA SELLEST SAAKS TA MAKSTA OMA KOHA EEST.

Hull lugu on see, et kui ta on kaine ja võõrastega, siis on ta normaalsemast normaalsem teiste arvates ja seetõttu vaadataksegi haiglates, et no mida sellisest "normaalset" inimesest haiglas hoida, aga tegelikust olukorrast ei ole neil aimugi, mõeldakse et me valetame selle kõik kokku.

EI OLE JU NORMAALNE, ET MAALE MINNES EI TEA ME IIAL MIS MEID EES OOTAB JA PIDEVALT ON HIRM.

Praegu on tema isa elus,kuid ükskord ta sureb ja kes siis temaga kanseldama hakkab. Üksi jäädes on kindel, et maakodusse (see on tegelikult tema isa kodu) tekib esmalt joodikute paradiis ja lõpuks pannakse tuli otsa. KAS TÕESTI EI OLE VÕIMALIK SELLIST INIMEST ÜHISKONNAST ÄRA ISOLEERIDA, ET ENNETADA KAHJU,MIS VÕIB IGA HETK SÜNDIDA JA PUUDUTAB ROHKEM KUI ÜHTE INIMEST.

Asi on väga tõsine!!!! PALUN ANDKE NÕU.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olukord tõsine.Kui inimene on teistele ohtlik,siis on elukohajärgsel psühhiaatril võimalik korraldada tahtevastane(sund)hospitaliseerimine.Tema invaliidsust ja vaimset seisundit hindav arast(psühhiaater)saab vormistada dokumendid erihooldekodusse(vastavalt tema diagnoosile-tervislikule seisundile).Alkohooliku ravi vajab sihikindlust ja vastupidavus,ei tohi esimeste raskustega alla anda.Vaja ravida.Kogu probleemipuntra saavad lahti lahendada sotsiaaltöötaja ja psühhiaater ja ka tohter,kes andis talle invagrupi.Ainult koostöös,diplomaatiaga,jõu ja meelitamisega on võimalik lahendust leida. Vastupidavust,meelekindlust! Jüri O.-M. Ennet