probleem pojaga 28.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mures oma 20 aastase poja pärast. Temaga on väga raske kontakti saada. ta ei räägi eriti midagi, on enasse tõmbunud, ei suhtle kellegagi, ei käi kodunt väljas, ei õpi ega tööta.Ta ei taha mitte midagi teha, miski teda ei huvita. Ütleb,et kõik on mõttetu. See on kestnud periooditi umbes viis aastat.Keskkooli ta küll kuidagi suure vaevaga lõpetas, aga edasi ta ei kavatsegi midagi teha. Tal puudub usk endasse, suurimaks probleemiks on minna uude keskkonda, tutvuda uute inimestega. Ta ei alusta kunagi esimesna vestlust, eriti võõrastega. Ta ei lähe kuhugi otsima tööd. Ta kardab uusi situatsioone. Korra ta juba proovis end ära tappa, see juhtus siis, kui pidi vahetama kooli. Arvan, et tal on depressioon koos sotsiaalfoobiaga. Olen üritanud teda ravida, muretsenud antidepressante, tema aga ütleb, et iseloomu ei muuda ükski tablett.Kuhugi arsti või psühholoogi vastuvõtule ta keeldub minemast.4 aastat tagasi sain ta kuidagi dr. Ellu Eigi vastu võtule.Poiss ei teinud terve vastuvõtu ajal kordagi suud lahti ja kõik lõppesgi sellega, mingeid ravimeid ka ei kirjutatud. Aga nii ei saa see ju edasi kesta.Mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Endassetõmbunud iseloomujoontega inimesi on palju, depressiooni-lembeseid e. ülitundlikke indiviide veelgi rohkem. Aga kõik see peab mahtuma ühiskonnaelu kirjutatud ja kirjutamata reeglistiku raamidesse. Seega - töötada, õppida, suhelda, ELADA on vaja. Iseloomu põhimustrit ei muuda, aga selle mustri raames võib suuri muudatusi teha. Muudatusi saab teha ainult TEGUDEGA. Oma indivuaalseid, unikaalseid, ainulaadseid isikuamadusi on vaja edendada, edasi arendada. Ja seda saab teha õppides/töötades.
Helistage mulle!
Kannatlikkust soovides,
Jüri O.-M. Ennet