Käitumishäire 17.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma ei tea, kas tohib küsida ka isiksusehäire kohta, mis ei ole tingitud narkomaaniast, ravimitest ega alkoholist?
Tahaksin küsida Teilt, aga kui Te ei saa vastata, pole parata.
Kas käitumishäireid (impulsikontrollihäiret näiteks, hasartmängusõltuvusega seonduvat, kuid võib-olla mitte ainult) on mõtet ja mõeldav ravida, kontrolli all hoida, leevendada vmt?
Või on tegemist isiksuse omadusega, mida tuleb lihtsalt tunda ja sellega võimaluse korral arvestama ning elama õppida?
Kas on kohti, kust olgu suuliselt või kirjalikult saada sisulist teavet asja olemuse kohta ja nõuandeid käitumise kohandamiseks? Kes on arstid, kelle poole on mõtet pöörduda, juhul muidugi, kui sellise omadusega on üldse mõtet arsti poole pöörduda?

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Taoliste häiretega inimesi saab aidata küll.Isiksuse ja käitumishäired
on korrigeeritavad,kuid nõuavad patsiendi poolset häälestatust ja
ka head spetsialisti. Eelkõige vajavad need häired pikaajalist
psühhoteraapiat.Pöörduda tuleks väljaõppinud psühhoterapeudi
või psühhoteraapia pädevust omava psühholoogi poole.Näiteks Wismari
haiglas tehakse grupi psühhoteraapiat noorukitele,kellel on just
tegemist käitumis -ja isksusehäiretega.
Külaltki paljud taolised spetsialistid tegelevad erapraksisega ja
nende kuulutusi avaldatakse ka ajakirjanduses.Samuti töötavad
psühhoterapaudid enamuse Eesti psühhiaatriahaiglate juures.

Lugupidamisega
J.Mumma