unetus 21.11.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen küll veel nii noor inimene (19), et kurta nagu elukese üle on natuke häbi ja eks perekonna suhtumine ole ka, et kõik probleemid, mis mul on, on mu enda väljamõeldud.
Alustades algusest, pean ütlema, et öösiti on mul alati magamisega olnud probleeme, sest elavat fantaasiat omava inimesena suutsin ma juba lapsepõlves endale igasse nurka niiöelda tondi ette kujutada, rohkem väljendus see küll paanikahoogudena, mis võtsid võime liigutada või isegi hingata. Ma ei julgenud üksinda magada ja olin tihti hommikuni üleval oodates päevavalgust. Seejuures olen ma alati olnud rahulik laps ning elanud rohkem sisse kui väljapoole, ise arvan et see ongi minu suurim probleem. Aastatega on paanikahood muutunud peaaegu olematuks ning avalduvad natuke leebemalt, ning tavaliselt on suvi just olnud see aeg kui ma magada ei saa, võib-olla on asi valgemates öödes, milles ma kahtlen, sest valgus on mind alati rahustanud.
See aasta on olnud aga eriti stressirohke ja nüüdseks olen ma harjunud sellega, et raske on rõõmu tunda millegigi üle, kui juhuslikult peaks olema hea päev siis saadab mind teadmine, et sellele üürikesele puhkusele probleemidest järgneb viimaseid topelthulk. Ma ei julge enam naerda, sest pärast naermist jääb tühi tunne ja kurbust on topelt. Lihtsam on elada rutiinis.
Öösel ei ole mul und, kuigi ära on proovitud absoluutselt kõik "tarkade inimeste" nõuanded ja soovitused, ma lihtsalt laman voodis ja und ei ole ega tule. Vahel olen ma järjest üleval mitu päeva, nii et hakkan meenutama zombit, aga magama ikkagi ei jää, päeval olen küll kohutavalt unine ja uimane, aga sunnin siis end õhtuni üleval olema, et siis uni tuleks ja saaksin ennast mingisse rütmi, aga õhtuks on uni kadunud.
Söögiisu hakkab ka vaikselt kaduma ning ideed iseendaga hakkama saada sisestades endale positiivseid mõtteid, tundub kuidagi lootusetu.
Iseenesest ei ole ma niiöelda outsider, sest mul on olemas häid sõpru, ja suhe, mis on kestnud 2.5 aastat, samuti käin ma kõrgkoolis, kahjuks mitte küll algselt soovitud erialal, kuid tänu vanemate osavale manipuleerimisele ja ähvardamisele, ei olnud muud valikut. Küllap üks põhjuseid ongi ka lihtne koolistress ja abituse ning läbikukkumise tunne, sest kuna mind see eriala ei huvita ei osale ma ka töös ja vastavas seltskonnas vajaliku entusiasmiga.
Olen kaalutlenud antidepressante, kuid samas ei taha eriti keemiaga mängida, kas neil oleks ikkagi mõtet ja kas minu puhul oleks neist ka abi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lp. Tudengineiu,
vt "Terviseleht" 14.aug. 2002.a. minu harjutust ja selle a) ja b) osa tuleb tegevuskavva võtta. Teen seda harjutust ise igal õhtul.
On väga mitmeid ja häid antidepressante, millel ka tugev und korrigeeriv komponenet. Seda ma väga väikestes annustes annaksin.
Mõõdukad kehalised harjutused, trenn on v. hea. Mure-probleem tuleb endast välja rääkida e Pihtida.
Ootan vastuvõtule (Dispanser 697 44 44), aitan.
Heade soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Tere.

Närvilisus ja alkohol, unetus.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Närvilisus ja alkohol, unetus.

Siin põhjusi väga palju ja seega ka ravi-variante mitmeid.
Truxal on nii neuroleptikum kui ka rahustava toimega. Sobib ka alkoholist võõrutamise korral ...

Loe edasi

unetus

Olen umbes kolm aastat kannatanud unetuse all. Siis algas see kõik ühe episoodiga, millal ei maganud 3-4 ööd jutti (päeviti samuti mitte). Nüüdseks olukord märksa parem, tavaliselt on nädalas 1-2 ööd kui ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Unetus kaob kui stressi vähem...
1) Stressi maandamiseks ka palju vahendeid, vaja leida endale sobilik: ümisemine aitab, silmamunadele õrn vajutus - aitab, minu Palve esimene samm - aitab (teen seda ...

Loe edasi

Unetus ärevuse ajal.

Seroxati tarbin kas xanax 0.5 võib õhtul võtta.lexotanil3mg võtab pinge maha kuid und ei tekita.Aitäh vastuse eest.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Need rohud ära jätta ja Esprital (Mirtasapiin) õhtul.
Aüteegi vabamüügist vajadusel abiks ka Melatoniini.
Harjutused! Seda olen siin kommentaariumist juba üle 6000 korra vaba kodanikuna, ...

Loe edasi

Unetus

Tere,
mul on unehäired. Öösiti ei saa ma magada, aga päeval saan.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Räägi oma murest Emale. Kindlal kellajal igal õhtul voodisse. Päeval veidi kehalist aktiivsust ja vähem arvutis.
Apteegist rahustavat teed jms.
Koos Emaga - mis on mure-unetuse põhjus?
Loe edasi

Lihaspinged, unetus

Andke palun nõu, kas on olemas antidepressante, mis aitavad unetuse puhul. Paljudel anridepressantidel on just kõrvalmõjuks unetuse teke
Lisaks sooviksin ka teada, milline antidepressant aitab kõige ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Und toetavaid arstirohte on, ka AD-de hulgas (mirtasapiin, näiteks). Lihaspingete üheks põhjuseks on mineraalide vaegus (aitab min.vesi või siis vastavad sportlaste tabletid lisaks. Kausuks tulevad mõõdukad ...

Loe edasi

unerohi

Tere,
Kas on reaalne, et peale rahusti või unerohu võtmist inimene juutub hoopis erksaks ja uni kaob? Või millest selline asi tulla võib. Tegu 50 aastase naisterahvaga, kes öösiti magada ei saa.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Millest unetus, millist unerohtu, kaua võtnus???
On võimalik selline - paradoksaalne - reaktsioon.
Psühhiaater aitab. Jõukone kehaline aktiivsus, psühhoregulatsioon.
Alustada minu ...

Loe edasi

unetus

Tarvitan ööseks Remeroni ja Xanax XR. Juurde vajan uinutit, kuna ei saa magada. Mida eelistada, kas Imovani või Stilnoxi? Kas nendest võib tekkida sõltuvus?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mõlemad on head, proovida ning selle kaudu leida parim. Kui Te midagi muud enda elukorralduses ei muuda ja harjutusi ei tee, siis jäätegi võtma ja võibki tekkida nendest sõltumine.
Head harjutamist, ...

Loe edasi

Väsimus,halb enestunne,unetus,hirm

Tere

ei te kuhu või kelle poole pöörduda , tunnen pidevalt end väga väsinuna , magada ei saa öösiti pool ööd üleval tekkib hirm ka öösel ma ei teagi mille ees , mitte midagi ei viitsi teha ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

vt. depressiooni ja unehäirete kohaseid soovitusi.
Psühhiaatri vastuvõtule.
Tulge, aitan!
Lahendid on olemas.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

unetus

Juba pikemat aega pole mul huvi millegi vastu. Pean sundima ennast ka kõige lihtsamaid asju tegema. Samuti probleeme on magamisega. OLen lugenud, et Te soovitate koos ravimistega ravida ka hinge? Kust ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

tel 56 463 830
ja kohtumiseni,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

psühhiaatria

Kus on täiskasvanul Tallinnas võimalik saada abi unetuse korral?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Perearsti juurest alustada. Unetusel ju sadu põhjusi. Psühhiaater aitab siis. kui unetus psühhogeenne.
Üldtervislikud elukombed on vajalikud. Kahjulikest asjust loobuge, tevistavaid lisage oma ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: