Stressiravimid ja ained spordis 31.10.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 25 aastane noormees.
Ma pole varem psühholoogi juurde pöördunud, kuid nüüd kaalun võimalust.
Minu elu on juba paar aastat vaimselt väga stressirikas. Suhted tüdruksõbraga on tõsiselt halvenenud, tööl on pinged, korter on korrast ära, sest pidevalt on remont, olenemata normaalsest palgast on rahapuudus jne. Eneseteostust on vähe, tuleb ette depressiooni, hirm turvatunde ja tuleviku kindlustamise ees.

Pöördudes arsti poole on võimalik, et mulle määratakse mingisugune ravim või antidepresant, kuigi sooviksin pigem ilma nendeta oma elu korda seada. Tegelen aktiivselt fitnessiga (kulturismiga) ning tarbin ka ettenähtud aineid - kreatiin, valgud jne. Milline on nende ainete tarbimisel mõju ja ohud, kui samal ajal kasutada antidepressante. Milline on üleüldse vaimsete probleemide psühholoogilise abi mõju sporditreeningutele?

Kõike head ja tänan vastuse eest.
Noormees Tallinnast.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lp. Noormees,
1) pange asjad Teie jaoks olulisuse järgi pingeritta. Kõike siin Ilmamaal ei jõua, olulist jõuab ja aega jääb siis ülegi;
2) sõbrasuhted Neiuga korrastage ja suhelge noorusele rõõmuks. Edasist kooselu silmas pidades on kohtumisrõõm eriti Suur;
3) ühiskonnas-kaubanduses on üüratult palju asju, mida me ei vaja. Seega - raha kui raba: lilled Neiule, tervislik toit turult, remondid-tegemised.
4) kulturismi puhul on esmatähtis rõõmsameelne harjutamine (valguneelamine jms on Ilmameistrivõistlustele minnes vajalik). Vägilased Georg Lurich, Georg Hackenschmidt ja olümpiavõitjad Alfred Neuland, Eduard Pütsep, Osvald Käpp, Voldemar Väli, Kristjan Palusalu, Johannes Kotkas, Suur Jaan - Jaan Talts said Eurovendadest ja Ülemaailmsetest tegijatest jagu ka kohalikku toitu süües. Trenn on esmane, põhiline, peamine.
5) Sportlik trenn ilma vaimse "kaasaelamiseta" (kujutlus tulemusest-kehailust ja jõust, eesmärgid, treeningpäevik, eeskujud jne) on lapsemäng.
6) Milles ikkagi on kurbduse põhjus? Seda Teate ainult Teie.
Nr. 1 on lähisuhe-hingeline klapp Neiuga!!! Ärge kartke temaga suhelda! Kevadeks tulevad ka kured Egiptimaalt tagasi.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet