Suhtlemis probleemid. 28.10.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Kannatan järgmise probleemi all ega teagi täpselt kust abi otsida. Tekitab probleemi inimestega suhtlemine kuna lähen tihtipeale nii närvi, et käed ja jalad hakkavad värisema ja mõtlemisvõime on suures osas halvatud. Selle tulemusena teen valesid otsuseid ja ei ole ka eriti tõsiseltvõetav. Hetkel olen 26 aastane ja probleem ilmnes u. viis aastat tagasi. Ehk oskate soovitada kust abi leida, sest hakkan juba väsima sellest.

Ettetänades Erik.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lp. Erik,
suhtlemisoskuse ja -julguse puudumine on praeguse koolisüsteemi suurimaid vajakajäämisi (õpetame ainet, aga ei kasvata isiksust, kasvatame kesksoost õpilast, aga ei kasvata Noormest või Neidu, tulevast Isa või Ema). Suhtleme arvutiga, ei suhtle elava inimesega. Ei tee sporti ja seetõttu oleme ka keha juhtimises äpud. Aga küll olud paranevad - meie laste-lastel!. Teile soovitan elu võtta mänguliselt, õpiraamatuteks V. Panso, P. Pinna, F. Moor, V.Pant...K.Stanislavski, E. Nüganen, M. Karusoo, k. Komissarov, M. Mikiver, M.Unt jt. - tegutsenud ja praegu tegutsejad. Ka Lauri Leesi jne, jne.
Räägin ka endast: olin keskkooli lõpuni äärmiselt tagasihoidlik ("Lapsed-noored ei sekku vestlusesse, kui vanemad inimesed räägivad... "). Ülikoolis kolm esimest kusrsust ei julgenud isegi helistada, muust suhtlemisest rääkimata. Peale Ülikooli lõppu läks veel aastaid ... ja siis tuli see kurikuulus M. Gorbatsovi alko-kampaania. Kõik tohtrid suunati loengutele, ka mind. Esimene loeng (1985.a.) oli ette nähtud 4-tunniline. KÕRBESIN esimese 15 minutiga. Olin peaaegu (piltlikult) enesetapu piiril.
Aga - harjutamine teeb Meitriks!
Põhireegel:
1) ütle seda, MIDA SUL ÖELDA ON;
2) ole see, kes oled. Ei püüa matkida kedagi teist. OLE ISE!
Muu kõik on "maitseained" - head, aga mitte peamised.
Erik!
Kui näitlejad suudavad käituda nagu Taani prints Hamlet, siis Erik suudab käituda-suhelda nagu Eri Eestimaalt!
Igapäevane suhtlemine, mängulisus treenib kõige paremini.
Head esinemislusti, Erik!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M: Ennet