Õhupuudus 11.07.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Viimase poole aastaga on mul tekkinud rahutuse tunne või ärevuse tunne. Töö ei ole väga koormav, aga ülemused oskavad vahest väga ärritada ja siis ma ei saa enam äkitselt hästi hingata. Kui hingan sügavalt, siis tunnen, et ei saa nagu lõpuni hingata ja rahutuse tunne hakkab järjest kasvama. Lähen sellest ise väga närvi, kuigi välja ei paista midagi, s.t. teised seda ei märka. Selline ärevuses olek võib tekkida suvalisel ajal. Kuidas sellest vabaneda? Katsun endale alati sisendada, et mul ei ole elus midagi pahasti ja kõik on hästi jne., aga kui see n.ö. õhupuuduse hoog mind jälle tabab, tekib hirm.
Olen 26. a. naine. Varem närvidega probleeme ei ole olnud ja rahusteid ei ole ka võtnud. Ja veel, selline rahutu olek tekitab kohutavat söögiisu, siis söön kõike, mis kätte juhtub. Pärast on kõht väga täis ja halb olla. Õnneks ei ole ma veel nii söönud, et oksendama ajaks.

Ootan natuke nõuannet.

Lugupidamisega,

Piia

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psüühilisest pingeseisundist tingitud hingamishäire ja kergest depressioonist tingitud söömishäire on kõrvaldatavad. Närvipinge puhul hingake rahulikult, väikeste kogustega ja peopesi nina ees hoides (soe rahustab). Kuna hingamine on Teie nn. Achilleuse kand, siis hingamiselundeid treenivad spordialad on soovitatavad: sörkjooks, ujumine jne. Kasulik on kuristamine e. pikk-rahulik väljahingamine. Soovitav on ka laulmine, eelkõige üminaga, "sise-vibratsiooniga peas". Neid paanikahoo-sarnaseid vaevusi (hingamishäireid) ja depressioonist (ka varjatud depressioonist) tingitud söömishäireid saab kõrvaldada ka arstirohtude kaasabil: rahustid, antidepressandid (otsustab raviarst). Seega - lahendid on olemas. Ülemus, kes alluva peale põhjuseta pahandab, on Johmu (Jobu & Ohmu) ja nende peale pole mõtet pahandada. Sportlikku suve soovides Jüri O.-M. Ennet