Pole täiskasvanuks saanud 12.05.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Olen 25a. noormees ja lühidalt võiks mu probleemi kokku võtta, et ma pole täiskasvanuks saanud. Kõik mu huvid ja tegevused on lapsikud ja pealiskaudsed - lihtsad probleemid saavad kiiresti lahendatud, keerulisemad jäävad aga alustamata. Just alustamata, sest probleem on enamasti nagu mägi ees, mis mõjub rusuvalt. Huvide puudumine puudutab ka seksuaalhuve. Sellele aitab kaasa ka meeletu inimeste kartus või häbenemine, mille tulemusena leian ennast tavaliselt üksikuna peosaalis või veelparem kodus. Isiklikel teemadel pole vist eriti kellegagi suhelnud. Olen vist nõnda ka teiste suhtes tõrjuv ja ebameeldiv, kuna ega mul sel ajal hea tuju ka pole. Võõrastega suheldes tekib tihti taas selline rusuv tunne, olen nagu krambis, ei oska õigesti ennast liigutada ega öelda. Käed hakkavad värisema. Arutlen endaga pidevalt ja võimalik, et ka seetõttu on "välisilmaga" raske kontakti saada, kuna sisemaailm on äärmiselt pessimistlik. Olen aru saanud, et üksi ma hakkama ei saa. Kuhu oleks näiteks Tartus mõtekas pöörduda? Hoogu olen võtnud juba mitu aastat.

Peeter

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Peeter, suhtlemisprobleemid on tänapäeval laialt levinud. Koolisüsteem ei kujunda piisavalt vastavaid oskusi. Kehaline ebakindlus ( tingituna ka tagasihoidlikust sportlikust aktiivsusest) avaldub samuti käitumises. Mõnikord kaasnevad sellega ka teatud hirmud-kartused (foobiad) ja ebakindlus suureneb veelgi. Teie probleemide olemust saab selgitada psühholoogiga vestlemine või siis psühhiatriga kohtumine. Teatud juhtudel on rahustava vestluse kõrval vajalik ka hingerahu soodustava ravimi manustamine. Viimases valdkonnas saa Teid psühhiaater paremini aidata. Pöörduge spetsialisti poole ja te saate probleemidele lahenduse. Ja ikkagi - suhtlemisoskus ja -julgus tuleb suheldes, ujumise saab selgeks ainuüksi vees harjutades. Tegutsege, tegelege kehaliste harjutustega, kiitke ennast, suhelge ja ärge kartke eksida. Eksimist ei ole! Olge suheldes just sellina, nagu Teie olete. Seda Sõbranna ja Inimesed ootavadki.
Parimate soovidega Jüri O.-M. Ennet